logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
22.02.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
82
8
11

Pacjenci LGBT: chodzi o równą opiekę

Rozmowa z Marcinem Rodzinką z Kampanii Przeciw Homofobii

Dodano: 08.04.2016, Aktualizacja: 08.04.2016

O zdrowiu osób LGBTI, kształceniu przyszłych lekarzy, podręczniku "Zdrowie LGBT" dla kadr medycznych, a także ostatnim raporcie Agencji Praw Podstawowych, która w 19 unijnych krajach sprawdziła jak lekarze i pielęgniarki podchodzą do kwestii LGBT rozmawialiśmy z Marcinem Rodzinką z Kampanii Przeciw Homofobii, który w organizacji zajmuje się zdrowiem publicznym.

Z raportu Agencji Praw Podstawowych (FRA) dowiadujemy się, że ok. 50 proc. lekarzy w krajach takich jak Polska, Bułgaria, Węgry, Litwa, Włochy, Słowacja, Rumunia uważa homoseksualność za chorobę. Z jednej strony te wyniki same w sobie są przerażające, ale z drugiej to kolejny kontekst mocno sytuujący nas "po drugiej stronie Europy". Jak z Waszego punktu widzenia, Waszej pracy i doświadczenia to wygląda w Polsce? Czy to będzie aż 50 proc.? To nie jest proste pytanie. Poza tym raportem nie mamy w Polsce wielu badań, które by o tym mówiły, ostatnie są z 2014 roku. To jest trochę tak, że raport FRA przez to, że obejmuje tak wiele krajów, nie jest szczegółowy dla poszczególnych państw. Jeżeli chodzi o dane statystyczne – też trzeba być ostrożnym, ale nawet z tych badań z 2014 roku wynika faktycznie, że bardzo duży odsetek osób, mam na myśli kadry medyczne, głównie lekarzy, bo to ich się przede wszystkim bada, wciąż uważa, że homoseksualizm nawet jeśli nie jest chorobą, jest czymś patologicznym. Ale to co dla mnie jest ważne w tym raporcie FRA to fakt, że Polska jest jednym z krajów, w którym kwestie LGBTI nie są poruszane na studiach medycznych. Czym innym jest praktyka, czym innym proces edukacji. Praktyka wynika z tego jak lekarze są kształceni. A jak są kształceni? W Polsce, Bułgarii, na Litwie i paru innych krajach jest tak, że LGBTI w ogóle nie ma na studiach medycznych, a jak już jest to przedstawia się zwykle jako patologię, czy chorobę. Te treści są bardzo często pomijane, nie ma też kompletnie, co w raporcie także jest poruszone, zajęć praktycznych z kontaktu na linii personel medyczny – pacjent. Ten kontakt powinien być efektywny, niedyskryminujący, zapewniający przyjazne środowisko pacjentom. I to dla mnie jest gorsza rzecz. To, że tych tematów nie ma i jeszcze pewnie długo w edukacji nie będzie spraw...   ( Pozostało znaków: 7731 )
Magda Dropek Autor: Magda Dropek Redaktorka portalu Queer.pl, członkini zarządu Fundacji Równość.org.pl Współtwórczyni krakowskiego cyklu spotkań dyskusyjnych Klub Queer.pl, od 2012 roku zaangażowana w organizację festiwalu Queerowy Maj i krakowskiego Marszu Równości. Interesuje się kwestiami związanymi z feminizmem i teorią queer

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 197102   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Pacjenci LGBT: chodzi o równą opiekę Marcin Rodzinka
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku