logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
20.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
203
11
29

Czy król Polski mógł być gejem?

Ślady homoseksualizmu na polskim dworze

Dodano: 24.03.2016, Aktualizacja: 26.03.2016

Odpowiedzi na tytułowe pytanie na pewno nie znajdziemy w szkolnych podręcznikach od historii. Od wieków podstawowym wymogiem społecznym wobec władców było spłodzenie potomka, by utrzymać ciągłość dziedziczenia tronu. Ale nawet to nie przeszkodziło niektórym z polskich królów w zasmakowaniu w miłości męsko-męskiej. Ślady tych zachowań znajdujemy przede wszystkim w kronikach wybitnych dziejopisarzy i prywatnej korespondencji osób z otoczenia monarchów.

- Marta Grzegorczyk - Bolesław Śmiały – mizogin, zboczeniec czy gej? Bolesław Śmiały zwany również Szczodrym w historii Polski zasłynął (niechlubnie) jako władca, który skazał na śmierć przez rozczłonkowanie biskupa krakowskiego Stanisława ze Szczepanowa, za co został wygnany z kraju. Syn Kazimierza Odnowiciela i wnuk Bolesława Chrobrego był władcą rządzącym państwem twardą ręką. Budował silną władzę centralną, co nie podobało się możnym i co prawdopodobnie doprowadziło do spiskowania przeciwko królowi. Wśród „zdrajców” miał być również biskup krakowski, który został za to zgładzony. I tak moglibyśmy zamknąć temat średniowiecznej gry o tron, gdyby nie późniejsze relacje kronikarzy, w których możemy znaleźć przesłanki do innej interpretacji tych tragicznych wydarzeń. Bolesław Śmiały był znany jako prześladowca kobiet (żon), które nie były wierne jego żołnierzom. Karał je srogo – kazał karmić szczenięta własną piersią, a niemowlęta oddać sukom. Wincenty Kadłubek odmalowuje go jako okrutnika. Jan Długosz pisze za Kadłubkiem, że król uwikłany był w „haniebny i plugawy grzech sodomski”, a jego skłonności seksualne nazywa zboczonymi. Odmienne zachowanie władcy miało sprowadzić na cały ród Piastów hańbę. W opracowaniach historycznych dotyczących życia tegoż króla możemy natknąć się na informacje związane z jego pobytem w Kijowie, z których wynika, że polski monarcha prowadził tam rozwiązły tryb życia i uprawiał m.in. sodomię. Niestety zachowane źródła nie pozwalają nam jednoznacznie stwierdzić, czy Śmiały był w związku z mężczyzną, choć przez niektórych uważany jest za pierwszego polskiego władcę – geja. Tak więc konflikt z duchownym mógł mieć przyczynę nie ...   ( Pozostało znaków: 7366 )
Redakcja Queer.pl Autor: Redakcja Queer.pl Pierwszy polski portal ludzi LGBT Pierwszy polski portal przeznaczony dla osób LGBT, założony w 1996 roku.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 197019   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Czy król Polski mógł być gejem? Władysław III Warneńczyk, portret autorstwa Jana Matejki
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku