logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
30.03.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
55
1
3

Klasyfikacja płci, czyli o „Brudnym różu” Kingi Kosińskiej

Mała książka o wielkiej sile

Dodano: 08.03.2016, Aktualizacja: 08.03.2016

Ta książka wywoła niemałe zaskoczenie, bowiem nie dostajemy opartej na faktach, pełnokrwistej opowieści o dojrzewaniu naznaczonym dramatem; nie dowiadujemy się też, jak funkcjonuje polskie środowisko LGBT, nie dostajemy galerii postaci, którymi szafuje telewizja z okazji kolejnych marszów równości. Mowa o „Brudnym różu”, debiucie Kingi Kosińskiej, niewielkiej książeczce o bardzo ważnym temacie. Jest to jedno z najbardziej odważnych i najmocniejszych wyznań ostatnich lat; szkoda tylko, że słabo napisanym. Dlaczego krytykuję już na samym wstępie? Ponieważ jest to jedyny, w tym przypadku tak naprawdę mało istotny, minus.

- Kuba Wojtaszczyk - Żeby przegonić namysł nad prostotą języka można wziąć pod uwagę podtytuł „Brudnego różu”, czyli „zapiski z życia, którego nie było”. Książka jest pozbawionym szczegółowych dat pamiętnikiem, dziennikiem, strumieniem obdartych z krępacji emocji. Jest jeszcze wspominane „życie, którego nie było” – „Brudny róż” jest opowieścią o korekcie płci i o wszystkim tym z czym się ona wiąże: począwszy od problemów i dylematów z samym/samą sobą, przez rodzinę, przyjaciół, po raniące (eufemizm!) słowa i czyny społeczeństwa. Kosińska ładuje czytelnika w sam środek akcji z osobą transpłciową w roli głównej: „Autobus był pełen ludzi, ale nikt nie usiadł obok mnie. Nie wiem, jak to wyglądało dla kogoś, kto patrzył z boku. Pewnie żałośnie. Gruba warstwa pudru, zbyt pomarańczowego, a pod nią zarost, choć przecież goliłam się rano przed wyjściem. I ta sztuc...   ( Pozostało znaków: 3858 )
Kuba Wojtaszczyk Autor: Kuba Wojtaszczyk rocznik '86, pisarz, kulturoznawca, absolwent Gender Studies UAM Publikuje w m.in. „Blizie”, „Kulturze u Podstaw”, „Czasie Kultury”, "Lampie". W 2014 r. debiutował powieścią „Portret trumienny”, która znalazła się na liście najlepszych debiutów literackich 2014 roku wg „Newsweeka”. Jego druga książka „Kiedy zdarza się przemoc, lubię patrzeć” ukaże się na początku 2016 r. nakładem wydawnictwa Akurat.

Stypendysta artystyczny Prezydent m.st. Warszawy i Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

Fot. Kamila Szuba


Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 196954   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku