logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
21.11.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
125
2
16

Odwaga bycia sobą

Łukasz Maciejewski o "Dziewczynie z portretu"

Dodano: 25.01.2016, Aktualizacja: 25.01.2016

Tematyka trasngenderowa rzadko trafia do hollywoodzkiego mainstreamu. "Dziewczyna z portretu" Toma Hoppera, film z szansami na Oscary (dwie nominacje aktorskie, oraz za kostiumy i scenografię) nie jest być może dziełem szczególnie spełnionym, pełni jednak ważną rolę edukacyjną. W przystępnej formule, korzystając z konwencji melodramatu retro, pokazuje transseksualizm jako integralną i niezbywalną część osobowości.
"To historia o autentyczności, identyfikacji i odwadze, ale przede wszystkim o miłości. O odwadze bycia sobą" - podkreśla Eddie Redmayne, odtwórca tytułowej roli.*
Według reżysera, Toma Hoppera, film jest "opowieścią o tym, co jest między nami samymi a tak zwaną "lepszą wersją" nas samych, i o tym, jak udaje nam się pokonać blokady między nimi".

- Łukasz Maciejewski - *** Lili Elbe była pierwsza, dlatego została zapamiętana. Urodzona jako Einar Wegener i odnosząca sukcesy malarskie, na początku lat trzydziestych ubiegłego wieku zdecydowała się poddać operacji zmiany płci. "Dziewczyna z portretu" Toma Hoppera jest nie tyle rekonstrukcją tamtych wydarzeń, co próbą ukazania głębokiej relacji uczuciowej łączącej Lili (Einara) z cenioną wówczas malarką, Gerdą Gottlieb. Dla społeczności transseksualnej, Lili pozostaje symbolem. Sto lat temu transpłciowość była łączona ze schizofrenią, a transseksualistów zamykano w szpitalach psychiatrycznych, poddawano okrutnym zabiegom paramedycznym. Lili w dzienniku "Man Into Woman" pisała, że jej wielkie cierpienie miało sens, niczego nie żałuje, po zmianie płci wreszcie czuje się szczęśliwa. Scenariusz powstał na podstawie bestsellerowej i wielokrotnie nagradzanej książki Davida Ebershoffa "Dziewczyna z portretu" (m.in. Rosenthal Foundation Award od Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury, Lambda Literary Award). Zarówno film, jak i książka nie są jednak biografią sensu stricto, raczej swego rodzaju fabularną fantazją na temat Lili Elbe. Ebershoff w warstwie faktograficznej posiłkował się przede wszystkim "Man Into Woman", natomiast Hopper wespół ze scenarzystką, Lucindą Coxon, korzystał również z serii wywiadów z Lili z 1931 roku, zamieszczonych w duńskim piśmie "Politiken". Elbe odważnie ujawniła się wówczas jako kobieta transpłciowa, wywołując gwałtowną niekiedy dyskusję w prasie europejskiej. Ben Whishaw, świetny brytyjski aktor, odtwórca roli Henrika - powiernika i sympatii Einara/Lili, pow...   ( Pozostało znaków: 6830 )
Łukasz Maciejewski Autor: Łukasz Maciejewski Filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych ("AICT") oraz Federacji Krytyków Filmowych ("Fipresci").

Dyrektor programowy festiwalu "Kino na Granicy" w Cieszynie. Wykładowca na Wydziale Aktorskim w Szkole Filmowej w Łodzi oraz na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu SWPS.

Autor wielu książek, ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, telewizji HBO, stały komentator „Tygodnika Kulturalnego” w TVP Kultura.


Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 196806   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku