logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
25.11.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
369
19
45

O dwóch takich, co przemycili tęczę

Mateusz i Patryk

Dodano: 08.10.2015, Aktualizacja: 10.10.2015

Polska szkoła kojarzona jest z homofobią. Niedawna śmierć 14-letniego Dominika pokazuje jak poważny jest ten problem. Na szczęście polska szkoła to nie tylko agresja i zacofanie. Są miejsca, w których uczniowie wraz z nauczycielami przełamują ten stereotyp. Młode osoby LGBT coraz częściej ujawniają się w swoim szkolnym otoczeniu. Podczas tegorocznej Parady Równości poznałem Mateusza i Patryka - dwóch 18-latków, którzy pokazują, że można być nie tylko ujawnionym, ale także edukować swoje najbliższe otoczenie i działać społecznie.

- Radek Oliwa - Tęcza pojawiła się już kilka lat temu, kiedy podczas szkolnej prezentacji na temat USA rozdawali tęczowe chorągiewki. "Uczniowie paradowali z tęczą nie wiedząc, co ona oznacza" - Patryk i Mateusz już wiedzieli, choć ujawnili się trochę później. Jeśli się ukrywasz, to często sam się nie akceptujesz Mateusz zrozumiał, że nie jest "hetero" już w szkole podstawowej - wtedy też zaczął się domyślać, że brat również nie mieści się w heteronormie. Pod koniec gimnazjum zaakceptował ten fakt. "Jeśli się ukrywasz, to znaczy najczęściej, że sam lub sama się nie akceptujesz". Coming outy w rodzinie zapoczątkował Patryk. Miał wówczas 16 lat i otworzył się przed mamą, a następnie przed bratem. Ich wyjście z szafy mama przyjęła dość łagodnie. Na początku trudno było jej jednak oswoić się z tym, że w rodzinie są aż dwie „osoby nieheteronormatywne”, bo w taki sposób Patryk i Mateusz się określają. Również tata nie reaguje negatywne na tęczowy aspekt życia jego synów. Raczej unika tematu, jednak gdy dowiedział się, że synowie przyjaźnią się z Jej Perfekcyjnością to jego spokój się wyczerpał. "Być może przeczytał te wszystkie plotki, które pojawiają się na jej temat w internecie" - przyznaje Mateusz. Dziś Mateusz i Patr...   ( Pozostało znaków: 5378 )
Radek Oliwa Autor: Radek Oliwa Queer.pl Założyciel portalu Queer.pl, fundator Równość.org.pl, członek Grupy Inicjatywnej ds. Związków Partnerskich.

https://twitter.com/roliwa


Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 196499   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku