logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
20.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
125
6
3

Dania będzie miała pierwszy tęczowy dom opieki

"Tu będzie miejsce dla wszystkich"

Dodano: 19.08.2015, Aktualizacja: 19.08.2015

Od 12 sierpnia kopenhaski dom opieki dla starszych osób Slottet (Zamek) może nazywać siebie pierwszym duńskim domem opieki z profilem LGBT. Nowy profil ułatwi starszym osobom LGBT większą otwartość na temat swojego życia, seksualności i tożsamości płciowych - uważa LGBT Danmark, największa duńska organizacja LGBT (założona w 1948 roku).

Artykuł oryginalny: http://www.b.dk/kultur/nu-faar-danmark-sit-foerste-regnbueplejehjem-her-skal-vaere-plads-til-alle Anne Nørkjær Bang, kultur@berlingske.dk Tęczowy profil W listopadzie 2014 roku Komisja Zdrowia i Opieki w gminie Kopenhaga potwierdziła, że dom opieki Slottet w dzielnicy Nørrebro będzie mieć tęczowy profil skupiony na tworzeniu dobrego i otwartego środowiska dla starszych osób LGBT. LGBT Danmark zakłada, że ok. 5 proc. społeczeństwa to osoby LGBT. Wprowadzanie się osób LGBT będzie się odbywało w miarę pojawiania się wolnych miejsc w domu opieki. Kopenhaga ma w sumie sześć sprofilowanych domów: Centrum Opieki Rundskuedagen dla entuzjastów kulinarnych, Centrum Opieki Sølund dla melomanów, Centrum Peder Lykke skoncentrowane na różnorodności i wielokulturowości, Centrum Hørgaarden skupione na sporcie i zabawach, Bonderupgaard, gdzie aktywność na świeżym powietrzu i zwierzęta są najważniejsze i teraz dom o profilu tęczowym, Slottet. Helge Madsen mieszkał w domu opieki Slottet cztery lata, zanim ujawnił personelowi, że jest gejem. Nie dlatego, że się tego wstydził. "Ale to nie jest coś, o czym człowiek mówi na co dzień" - mówił. "Ktoś może coś źle zrozumieć i pomyśleć, że »w takim razie jest pewnie taki, a taki«. Ta myśl mnie odstręczała" - opowiada 83-letni Helge Madsen. Dziś na dużym biurku Helge Madsena leży magazyn LGBT "Out and About", a personel również wie o Helge. Właśnie dlatego, że jesienią 2014 r. dom opieki Slottet zaczął się przygotowywać do roli "profilowanego domu opieki" - skupionego na trosce o starsze osoby LGBT. Wtedy właśnie szefowa Henriette Højsteen porozmawiała z Helge Madsenem o nowym profilu instytucji, a on zdecydował się ujawnić. "Uznałem, że to ciekawe. Myślę, że w naturalny sposób będziemy sobie bliżsi. Będzie miło, gdy pojawią się tu inni, którzy żywią te same uczucia. Teraz będzie łatwiej mówić o wielu sprawach" - stwierdza. Nie jest niczym dziwnym, że starsze osoby LG...   ( Pozostało znaków: 8305 )
Redakcja Queer.pl Autor: Redakcja Queer.pl Pierwszy polski portal ludzi LGBT Pierwszy polski portal przeznaczony dla osób LGBT, założony w 1996 roku.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 196327   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Dania będzie miała pierwszy tęczowy dom opieki   credits CC-BY-SA 2.0 Fot. Thomas Angermann / flickr.com/photos/angermann
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku