logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
11.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
128
1
9

Co dla Polski oznacza orzeczenie Trybunału w Strasburgu?

Śmiszek: kropla drąży skałę

Dodano: 24.07.2015, Aktualizacja: 27.07.2015

"Wydaje mi się, że gdyby taka sprawa trafiła z Polski do Strasburga, a wiemy, że takie sprawy już są, tylko jeszcze nie są zakomunikowane rządowi polskiemu, to wydaje się, że prawnicy takiej pary mają mocny argument w postaci Oliari i Inni przeciwko Włochom. Standard został wysoko postawiony – że jest ten pozytywny obowiązek państwa do regulacji tych związków" - mówi o wtorkowym wyroku Trybunału w Strasburgu Krzysztof Śmiszek z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego.

"Obecnie istniejąca prawna ochrona związków osób tej samej płci nie tylko nie gwarantuje podstawowych potrzeb pary żyjącej w stabilnej relacji, ale nie daje także wystarczającej pewności" - orzekł we wtorek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu we włoskiej sprawie Oliari i Inni przeciw Włochom, dodając, że Włochy powinny wprowadzić "cywilne związki partnerskie lub rejestrowane partnerstwa", które "będą najodpowiedniejszym rozwiązaniem dla par jednopłciowych". Orzeczenie to dało nadzieję wszystkim parom jednopłciowym w Polsce. Co wyrok Trybunału tak naprawdę oznacza i czy ma znaczenie dla par jednopłciowych w Polsce - o tym rozmawialiśmy z Krzysztofem Śmiszkiem, prawnikiem, trenerem prawa antydyskryminacyjnego, prezesem Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego. Co ten wyrok oznacza dla Włoch? Wyrok Trybunału w Strasburgu jest wyrokiem przełomowym i bardzo ważnym z kilku powodów. Po pierwsze: Trybunał miał już wcześniej kilkakrotnie możliwość wypowiadania się na temat ochrony życia rodzinnego i prywatnego rodzin homoseksualnych. W tym jednak przypadku, odnosząc się do sytuacji włoskiej, Trybunał stwierdził bardzo wyraźnie, że na państwie włoskim ciąży tzw. pozytywny obowiązek ochrony ...   ( Pozostało znaków: 5148 )
Redakcja Queer.pl Autor: Redakcja Queer.pl Pierwszy polski portal ludzi LGBT Pierwszy polski portal przeznaczony dla osób LGBT, założony w 1996 roku.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 196271   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Co dla Polski oznacza orzeczenie Trybunału w Strasburgu? Krzysztof Śmiszek, fot. za: Twitter
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku