logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
28.10.2016    STARTSKLEPKONTAKT

...
101
4
12

Berlin: 300 tys. ludzi na festynie

23. odsłona Lesbisch-Schwules Stadtfest

Dodano: 22.06.2015, Aktualizacja: 23.06.2015

Berlińska parada przechodzi ulicami miasta zawsze w czwarty weekend czerwca, tydzień wcześniej odbywa się wydarzenie mniej w Polsce znane, ale przyciągające równie wielką liczbę osób: lesbijko-gejowski festyn uliczny Stadtfest. Przez dwa weekendowe dni okolice Nollendorfplatz w dzielnicy Schöneberg zamieniają się w tęczowy raj.

Tegoroczny festyn odbył się już po raz 23. Wszystko zaczęło się od… homofobicznej przemocy, która pojawiła się w historycznie branżowej dzielnicy. Co ciekawe, policja zasugerowała, że może dobrym pomysłem byłoby zorganizowanie ulicznego wydarzenia, które z jednej strony pomogłoby mieszkańcom i mieszkankom dzielnicy się bliżej poznać, z drugiej – zintegrować. Jeden z pomysłodawców lesbijsko-gejowskiego Stadtfestu i od 20 lat jego współorganizator, Detlef Hildebrandt, podkreśla w rozmowie z naszym portalem, że w pierwsze edycje wydarzenia zaangażowali się właściciele okolicznych gejowskich barów i restauracji. Po trzech latach „Kiezfestu” (dosłownie: święta "dzielni") wydarzenie okazało się na tyle sukcesem, że w kolejnych latach organizacją zajęło się powstałe w tym celu stowarzyszenie. Zmieniła się też nazwa – z ogólnej, odnoszącej się wstępnie do „ulicznego festynu”, potem gejowskiego - do wkluczającej także lesbijki Lesbisch - Schwules Stadtfest. Na czas Stadfestu wyłączonych z ruchu jest kilka ulic (festyn zajmuje łącznie 20 tys. m. kw.), przy któr...   ( Pozostało znaków: 4571 )
Magda Dropek Autor: Magda Dropek Redaktorka portalu Queer.pl, członkini zarządu Fundacji Równość.org.pl Współtwórczyni krakowskiego cyklu spotkań dyskusyjnych Klub Queer.pl, od 2012 roku zaangażowana w organizację festiwalu Queerowy Maj i krakowskiego Marszu Równości. Interesuje się kwestiami związanymi z feminizmem i teorią queer

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 196124   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA

© 1996-2016 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku