logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
12.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
33
1
1

Prawo do (od)różnienia się

Rozmowa z Bruno, francuskim działaczem

Dodano: 15.05.2015, Aktualizacja: 19.05.2015

O francuskiej walce o równość małżeńską, potrzebie edukacji, Krakowie i inkluzywności w grupach LGBTQ rozmawialiśmy z Bruno Brive z grupy Les Flamands Roses w Lille.

Pod koniec maja, w ramach TRANS*FESTIWALU Bruno poprowadzi warsztaty "Życzliwość. Warsztat o inkluzywności w praktyce aktywizmu LGBTQI" (29 maja, godz. 18:00-20:00, Biuro Poselskie Anny Grodzkiej, ul. Bracka 15). Zapraszamy! To nie Twoja pierwsza wizyta w Krakowie, prawda? Tak. Pierwszy raz w Krakowie byłem w lipcu 2012 roku na wizycie przygotowującej do wymiany z Kulturą dla Tolerancji, która miała miejsce tego samego roku jesienią. Kilka lat wcześniej spotkałem w Lille Agnieszkę z Krakowa, była dziewczyną mojej znajomej. I tak właśnie wpadliśmy na pomysł, o czym w sumie myślałem od dawna, by nasze grupy zorganizowały polsko-francuską wymianę. Mieszkam w Lille, gdzie jest wiele osób polskiego pochodzenia, mamy też konsulat. W 2005 roku moja grupa poszła do polskiego konsulatu, by okazać wsparcie zakazanej wtedy Paradzie Równości w Warszawie. Pomyślałem sobie, że coś trzeba zrobić, by przypomnieć też mieszkańcom i mieszkankom Lille o ich korzeniach i pochodzeniu, ale też o tym, że w Polsce homofobia wciąż ma się dobrze. Chciałem też odwiedzić Polskę, poznać ludzi, porozmawiać z nimi. Polubiłem Kraków od mojej pierwszej wizyty. Polubiłem ludzi. Zawsze ciekawią mnie nowe miejsca, nowi ludzie. Ale jest tu także osobista historia: gdy byłem mały miałem książeczkę ze smokiem z Krakowa, którego bardzo się bałem i zawsze chciałem sprawdzić ową historię w rzeczywistości! Pamiętam, że w książce narysowany był zamek, w którym smok miał mieszkać i to był Barbakan – co nie jest prawdą. Zdziwiło mnie to, że wprowadzają dzieci w błąd – gdy we Francji odbywały się te wszystkie protesty przeciwko równości małżeńskiej, jeden z banerów głosił: "nie okłamujcie dzieci". Uznałem, że to zabawne. Znalazłeś w Krakowie smoka? Tak! Pod Wawelem! (śmiech) Co myślisz o życiu LGBT w Polsce, zwłaszcza w Krakowie? W festiwalu Queerowy Maj i Marszu Równości udział wziąłem dwa razy. Podobał się mi program, jak i sam festiwal, jestem pod wrażeniem ilości grup i przyjaznych miejsc. Z drugiej strony ciągle słyszę narzekania: nic się nie dzieje, wszystko jest nudne, najciekawsze rzeczy dzieją się w Warszawie itd. Nie wiem co myśleć. Mieszkam w Lille, które także nie jest Paryżem – życie LGBT w Lille jest ciekawe, ale znam wiele osób z Paryża, które nam zazdroszczą. Mówią: owszem, my mamy wszystko, ale wy macie coś innego. Więc może Kraków powinien pomyśleć o zrobieniu czegoś nie w kontrze do Warszawy? Jestem także pod wrażeniem Marszu – ci wszyscy policjanci, zorganizowani nacjonaliści. Trochę się ich bałem, nie wiem na ile są niebezpieczni i co by było, gdyby nie policja? Nie wiem. W Lille jesteśmy zwi...   ( Pozostało znaków: 11132 )
Redakcja Queer.pl Autor: Redakcja Queer.pl Pierwszy polski portal ludzi LGBT Pierwszy polski portal przeznaczony dla osób LGBT, założony w 1996 roku.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 195955   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Prawo do (od)różnienia się Parada Równości w Paryżu, 2012 (Fot. M. Maciejewska)
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku