logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
14.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
62
2
4

Queerowa literatura i jej bohaterowie

Światowy Dzień Książki

Dodano: 17.04.2015, Aktualizacja: 23.04.2015

Dziś w ofercie literatury LGBT znajdziemy mnóstwo lesbijskich romansów, czy gejowskich kryminałów. Jednak wbrew pozorom na kartach wielkich powieści największych klasyków także pojawiało się wiele tęczowych wątków. Niekiedy wprost, niekiedy między wierszami, pisarze przemycali queer do historii literatury.

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Książki. Z tej okazji przypominamy 8 queerowych postaci literackich!

1. HONORE DE BALZACK, "OJCIEC GORIOT" Vautrin to tylko jeden z kilku aliasów słynnego Jacques Collin’a, błyskotliwego i jowialnego przestępcy. Vautrin jest jedną z głównych postaci "Ojca Goriot", pojawia się także w "Straconych złudzeniach" i "Blaskach i nędzach życia kurtyzany". Ten sympatyczny złodziej, kontestując normy społeczne i konwenanse, po ucieczce z więzienia udaje zamożnego rentiera i bierze pod swoje skrzydła młodego Eugeniusza de Rastignac. Fascynacja młodym chłopcem eskaluje, Jacques wyznaje nawet: "Piękność duszy tego chłopaka odpowiada piękności jego twarzy, a ta harmonia wzrusza mnie i przywiązuje do niego. Patrz pani, czyż to nie jest cherubin spoczywający na ramieniu anioła? O, takiego warto kochać! Gdybym był kobietą, chciałbym umrzeć (nie, nie głupim!), chciałbym żyć dla niego". Vautrin jest bohaterem romantycznym, wolnym, pełnym buntu i chęci obalenia pełnego hipokryzji świata paryskich salonów. Swój cel jest gotów osiągnąć za wszelką cenę… 2. MARCEL PROUST, "W POSZUKIWANIU STRACONEGO CZASU" W tomie "Sodoma i Gomora" słynnej powieści Prousta główny bohater Marcel poznaje ekscentrycznego Barona de Charlus. Postać ta, jak podejrzewano wzorowana na Oskarze Wilde to esteta, znawca sztuki i otwarcie (ku powszechnemu poruszeniu) homoseksualista. Marcel pierwszy raz skonfrontowany z miłością męsko–męską dowiaduje się, że Baron bawi się w towarzystwie młodego i przystojnego kamizelkarza Jupiena. Homoseksualizm bohatera ma być między innymi powodem jego niezwykłego przywiązania do estetyki i upodobania do sztuki: "Drżeniem przejmuje związek spraw fizycznych ze sprawami ducha; myśl, że drobne przemieszczenie cz...   ( Pozostało znaków: 6956 )
Redakcja Queer.pl Autor: Redakcja Queer.pl Pierwszy polski portal ludzi LGBT Pierwszy polski portal przeznaczony dla osób LGBT, założony w 1996 roku.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 195843   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Queerowa literatura i jej bohaterowie Vautrin i Eugeniusz de Rastignac, ilustracja do 'Ojca Goriot', 1897
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku