logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
20.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
149
3
6

Jak kino LGBT zdobywało Oscary

Oscarowa gala już w niedzielę

Dodano: 18.02.2015, Aktualizacja: 20.02.2015

W niedzielę poznamy laureatów i laureatki Oscarów. Nie da się ukryć, że pod kątem filmów i bohaterów LGBT tegoroczne Oscary nie zachwycają: tęczowej strony kina broni jedynie "Gra tajemnic" o Alanie Turingu. Jakie filmy LGBT zdobywały w przeszłości najwięcej złotych statuetek?

W kategoriach filmowych dobrze wypada w tym roku "Gra tajemnic" - z kilkoma nominacjami, w tym dla najlepszego filmu, reżyserii, czy aktora (Benedict Cumberbatch) i aktorki drugoplanowej (Keira Knightley). Przypomnijmy, że "Gra tajemnic" zdobyła też kilka nominacji do Złotego Globu - ale żadnej nagrody. Film opowiada o Alanie Turingu, brytyjskim matematyku, który złamał niemiecki kod Enigma. Jak kino LGBT zdobywało Oscary? CABARET Kultowy, także dla LGBT film zdobył osiem Oscarów: m.in. za najlepszą reżyserię, dla najlepszej aktorki, aktora drugoplanowego (Joel Grey, który niedawno się ujawnił), czy najlepszą muzykę. TAJEMNICA BROKEBACK MOUNTAIN Trzy Oscary, w tym dla Anga Lee za reżyserię, Larry'ego McMurtry i Diany Ossany za scenariusz i Gustavo Santaolalli za muzykę - film przegrał konkurencję o najlepszy film z "Crash" Paula Haggisa, "Tajemnica Brokeback Mountain" przegrała też w kategoriach aktorskich: Heath Ledger nie otrzymał Oscara dla najlepszego aktora, ale nagrodzono inną queerową rolę... o czym za chwilę! WITAJ W KLUBIE Trzy Oscary, sześć nominacji. Matthew McConaghey i Jared Leto zgarnęli wszystkie nagrody aktorskie, doceniono też pracę charakteryzatorów. Warto pamiętać, że Leto zadedykował nagrodę wszystkim tym, którzy "przegrali walkę z AIDS i tym, którzy kiedykolwiek byli dyskryminowani za to kim są i kogo kochają, dziś stoję tu z wami i dla was" - mówił aktor i muzyk. "Film wchodzi na polskiego ekrany opromieniony sukcesem na gali Oscarów, a wcześniej Złotych Globów. W obu przypadkach mieliśmy do czynienia z „rozbiciem banku” jeśli chodzi o nagrody aktorskie dla mężczyzn. Triumfował zarówno McConaughey w kategorii pierwszego planu, jak i Leto za rolę drugoplanową. Obaj są rzeczywiście znakomici i nie chodzi tylko o znaczne odchudzenie się do roli. Tworzą pełnokrwiste postacie w które w...   ( Pozostało znaków: 7782 )
Redakcja Queer.pl Autor: Redakcja Queer.pl Pierwszy polski portal ludzi LGBT Pierwszy polski portal przeznaczony dla osób LGBT, założony w 1996 roku.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 195592   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Jak kino LGBT zdobywało Oscary Fot. Davidlohr Bueso / flickr.com/photos/daverugby83 / CC BY 2.0
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku