logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
18.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
63
2
2

Jak wytrwać w (noworocznych) postanowieniach?

Psychologia po ludzku

Dodano: 14.01.2015, Aktualizacja: 16.01.2015

Noworoczne postanowienia jakie są, każdy widzi: uchodzi z nich powietrze niczym z przekłutych baloników. Kurczą się tym szybciej, im więcej w nie napompowaliśmy na samym początku. Tak być jednak na szczęście nie musi! Co więc zrobić, by nie skończyć niczym przedziurawiony flak z tyłkiem jak szafa i rakiem płuc?

- Marcel Kucaj - Postanowienia noworoczne dotyczyć mogą czegokolwiek: zmiany wagi, sylwetki, nawyków żywieniowych, przyzwyczajeń i uzależnień, ale i nie tylko. Ba, postanowienia nie muszą być wcale noworoczne. Ważne, że są, a resztę można dograć. Mam nadzieję, że z poniższymi wskazówkami będzie to dla wszystkich łatwiejsze! Przede wszystkim należy wziąć sobie do serca pewną piękną i podstawową prawdę: zmiana zaczyna się poza strefą komfortu. Jest to o tyle ważne, że sukces może pojawić się na horyzoncie jedynie wtedy, gdy weźmiemy pod uwagę ewentualne potknięcia po drodze. Polega to na zasadzie redukcji strachu przed porażką, który to strach bardzo często albo nie pozwala w ogóle postawić pierwszego kroku w kierunku zmiany, albo powoduje porzucenie zmiany w jej toku, gdy tylko pojawią się jakiekolwiek trudności. A trudności mają to do siebie, że pojawią się na pewno. W tym względzie są jak śmierć: chronicznie nieuchronne. Tak więc pozbywamy się strachu, jednocześnie redukując napięcie psychiczne, i pozamiatane. Teraz nic nie stoi na przeszkodzie do sylwetki modela! No ewentualnie wrodzona dysplazja… Gdy już zrozumiecie, że jesteście tylko ludźmi, a nie robotami, wyznaczcie sobie termin rozpoczęcia przewracania życia do góry nogami. Tu nie ma wielkiej filozofii, może poza jedną słuszną prawdą: im później, tym gorzej. Zwróćcie uwagę, że jeśli już teraz coś jest problematyczne, to w przyszłości tylko urośnie do większych rozmiarów. To entropia robi się sama, a nie ład i porządek. Niektórzy lubią postanowienia zgrać z jakąś znaczącą datą, np. Sylwestrem właśnie. Może się to okazać kiepskim pomysłem z powodu natłoku emocji, zdarzeń i innych czynników charakterystycznych dla danego okresu, które są zbyt spontaniczn...   ( Pozostało znaków: 7444 )
Marcel Kucaj Autor: Marcel Kucaj Tłumacz, lektor, psycholog Lingwistyka i służba zdrowia w służbie zdrowia i języka, czyli tłumacz, lektor, psycholog ze specjalnością kliniczną i stażysta na dziennym oddziale psychiatrycznym w jednym. Prywatnie zapalony kucharz i bloger.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 195434   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Jak wytrwać w (noworocznych) postanowieniach? © michaklootwijk - Fotolia.com
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku