logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
18.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
108
3
0

2014: co zapamiętamy?

Tiger, pani z brodą i prezydent Biedroń

Dodano: 17.12.2014, Aktualizacja: 29.12.2014

Od ponad tygodnia prezentujemy Wam nasze rankingi naj, naj, naj 2014 – niech poniższy tekst będzie ich wizualnym, ale też problemowym uzupełnieniem. Co i kogo zapamiętamy?

SOCZI Na początku grudnia Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdecydował, że słynna Karta Olimpijska zostanie poszerzona o zakaz dyskryminacji ze względu na orientację seksualną. Nie da się ukryć, że w dużej mierze wpływ na to miał szum wokół zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi. Z drugiej strony po Soczi pojawiły się komentarze i pytania, czy za wcześniejszą krytyką homofobii w Rosji poszły słowa i działania? Niekoniecznie. Z pewnością najgłośniej było o protestach włoskiej działaczki LGBT i pierwszej w Europie transpłciowej posłanki, Vladimira Luxurii. Luxuria najpierw została aresztowana w parku olimpijskim za tęczową flagę z napisem "Gay is ok", a potem usunięta z meczu hokejowego, gdy pojawiła się na trybunach w tęczowej spódnicy. Podczas eliminacji do półfinału w nowej dyscyplinie olimpijskiej – slopestyle'u – holenderska snowboardzistka Cheryl Maas pokazała do kamery rękawice z tęczowymi motywami. Maas – prywatnie lesbijka, jest żoną innej snowboardzistki, Stine Brun Kjeldaas. Panie mają córkę. Po zakwalifikowaniu się do zimowych igrzysk olimpijskich, Maas głośno krytykowała MKOI za wybór Soczi jako organizatora igrzysk. Przygotowana przez organizatorów igrzysk specjalna strefa, w której można było protestować przez większość igrzysk stała pusta. COMING OUTY W tym roku wzruszaliśmy się podczas coming outowej mowy walentynkowej Ellen Page: Byliśmy zaskoczeni coming outem gwiazdy chrześcijańskiego country Vicky Beeching i mniej zaskoczeni coming outem dyrektora generalnego Apple, Tima Cooka. W USA jeden z najgłośniejszych coming outów dotyczył sportowca – futbolisty, Michaela Sama. Kim jest 24-letni Michael Sam? Jednym z najlepiej zapowiadających się futbolistów młodego pokolenia, gwiazdą uniwersyteckiej drużyny Missouri Tigers i najlepszym obrońcą w 2013 roku w Konferencji Południowo-Wschodniej. Komentatorzy już od dawna zapowiadali, że Sam miał prawie pewne szanse na znalezienie się w tym roku w jednej z drużyn w NFL. W lutym sportowiec ujawnił się w rozmowie z ESPN, a coming outu pogratulowała mu sama Michelle Obama. Przełamanie tabu nie było jednak takie proste i oczywiste. Michael został wybrany dopiero w ostatniej rundzie draftu do drużyny St Louis Rams – i dopiero ja...   ( Pozostało znaków: 9412 )
Redakcja Queer.pl Autor: Redakcja Queer.pl Pierwszy polski portal ludzi LGBT Pierwszy polski portal przeznaczony dla osób LGBT, założony w 1996 roku.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 195343   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku