logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
18.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
293
1
18

Badanie "Rodziny z wyboru": wyniki was zaskoczą

Poznaj tęczowe rodziny

Dodano: 30.09.2014, Aktualizacja: 01.10.2014

We wtorek poznaliśmy wyniki pierwszego w Polsce badania nad życiem rodzinnym ludzi nieheteroseksualnych, przeprowadzonego przez badaczy Instytutu Psychologii PAN – "Rodziny z wyboru". Nazywamy swoje związki rodziną, jesteśmy szczęśliwi, ale chcemy pełnej równości. Czego jeszcze dowiadujemy się z badania? Tęczowych rodzin w Polsce z dziećmi może być nawet kilkadziesiąt tys.

"Bardzo się cieszę, że takie kompleksowe badania zostały zrobione. Imponują swoim zasięgiem, rozmachem, jakością" – mówiła w środę podczas prezentacji wyników badania prof. Małgorzata Fuszara, Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania. Dlaczego "Rodziny z wyboru"? Ponieważ będący w związkach ludzie nieheteroseksualni nie mają w Polsce ani społecznego, ani prawnego wsparcia – to, że są rodziną i tak się nazywają jest tylko i wyłącznie kwestią ich wyboru. W badaniu udział wzięło ponad 3 tys. osób z całej Polski, między 18 a 81 rokiem życia – wszyscy ankietowani byli w związku (najkrócej 6 miesięcy, najdłużej 42 lata). Gdzie się poznajemy? Najczęściej w internecie (50 proc.), poprzez spotkania towarzyskie lub znajomych (23 proc.), najrzadziej w klubach i saunach (3 proc.) i imprezach organizowanych przez organizacje pozarządowe LGBT (1,4 proc.). 65 proc. badanych mieszka ze sobą (a więc tworzą wspólne gospodarstwo domowe), 93 proc. chce zamieszkać z partnerem/partnerką w przyszłości. To co na pewno zwraca uwagę to fakt, że jesteśmy w związkach szczęśliwi - ponad 90 proc. ankietowanych zwróciło na to uwagę. Udany związek jest też dla nas ważniejszy (78 proc. badanych) niż zdrowie (51 proc.), czy przyjaciele (28 proc.). 97 proc. ankietowanych uważa swojego partnera/partnerkę za rodzinę, wbrew temu co myśli większość Polek i Polaków. Przypomnijmy: z zeszłorocznego badania CBOS mogliśmy się dowiedzieć, że tylko 14 proc. naszych rodaków uważa za rodzinę parę tej samej płci (i 23 proc. jeżeli ta para wychowuje dziecko). Niezwykle istotne są informacje, któ...   ( Pozostało znaków: 6708 )
Redakcja Queer.pl Autor: Redakcja Queer.pl Pierwszy polski portal ludzi LGBT Pierwszy polski portal przeznaczony dla osób LGBT, założony w 1996 roku.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 195090   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku