logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
22.02.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
141
1
8

Szapołowska gra lesbijkę

Historia „Innego spojrzenia”

Dodano: 23.09.2014, Aktualizacja: 24.09.2014

"Inne spojrzenie" Károlya Makka (1982) było bez wątpienia jednym z najważniejszych filmów Grażyny Szapołowskiej. W wywiadach aktorka często wraca do roli Livii i do reżysera, o którym mówi w samych superlatywach: „Właściwie to dopiero on uczył mnie zawodu, naturalnego zachowania na planie, niewstydzenia się siebie, unikania gierek, sztuczności, których film nie znosi. Wielki reżyser i człowiek!”. Innym razem stwierdziła: „W naszym kinie kobieta ma albo samą duszę, albo samo ciało. U Makka ma ciało i duszę”.

- Krzysztof Tomasik - Opowiadała też, jak zaczęła się ich współpraca: „Nagle przyjechał producent, który robił film z węgierskim reżyserem. Odnalazł mnie nad Zalewem Zegrzyńskim, gdzie karmiłam dziecko piersią, wsadził mnie do taksówki, pokazał reżyserowi i tyle. Więcej nie szukał, a dla mnie to był prawdziwy początek. Makk uosabia dla mnie artystę filmu, reżysera, który widzi aktorkę i wie, co z nią zrobić, jak wykorzystać to, co w niej jest, jak to zobaczyć, przetworzyć. Jak pogodzić z własną wizją i wykorzystać w swoim sposobie opowiadania”. Do tej wypowiedzi Szapołowskiej nie można oczywiście podchodzić bezkrytycznie. Rzecz działa się w 1981 roku, więc mało prawdopodobne, by aktorka karmiła piersią trzyletnią córkę (bliższe prawdy wydaje się wyznanie z innego wywiadu: „Miałam kłopoty z pokarmem. Mimo to karmiłam ją piersią sześć miesięcy”). Tak łatwo nie poszło także z Károlyem Makkiem; nie wystarczyło mu się tylko pokazać, po drodze były jeszcze zdjęcia próbne na Węgrzech, na które poleciała z Teresą Budzisz-Krzyżanowską i Jadwigą Jankowską-Cieślak: „Nie byłam jedyną Polką wybraną przez reżysera. Miałyśmy po dwadzieścia parę lat. Wszystkie leciałyśmy po raz pierwszy do Budapesztu. Byłyśmy szczęśliwe”. Makk ożenił w "Innym spojrzeniu" temat obyczajowy z polityką. Miłość Evy (Jankowska-Cieślak) i Livii (Szapołowska), która rodzi się na naszych oczach, została wpisana w kontekst przygnębienia społeczeństwa węgierskiego po stłumieniu rewolucji '56 roku. Pozornie obie kobiety wszystko dzieli, Eva jest bezkompromisową dziennikarką i zdeklarowaną lesbijką, Livia ma męża, a polityka jej nie interesuje. Szybko okaże się jednak, że są sobie przeznaczone; reakcja L...   ( Pozostało znaków: 7313 )
Krzysztof Tomasik Autor: Krzysztof Tomasik Stały publicysta Queer.pl, badacz polskiego homoseksualizmu, biografista Autor książek "Homobiografie" (2008) i "Gejerel" (2012), redaktor zbioru PRL-owskich reportaży "Mulat w pegeerze" (2011). Na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej w Warszawie prowadzi zajęcia z cyklu "Inna strona polskiego kina", wraz z Mariuszem Kurcem współgospodarz programu "Lepiej późno niż wcale" w radiu Tok Fm.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 195069   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Szapołowska gra lesbijkę Szapołowska i Jankowska-Cieślak w 'Innym spojrzeniu'
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku