logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
18.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
82
0
12

Queerowa Sośnicka

Ranking na urodziny!

Dodano: 29.08.2014, Aktualizacja: 29.08.2014

Od dawna jest legendą, ale na wiele lat zniknęła – nie udzielała wywiadów, nie koncertowała, stroniła od mediów. Tym głośniejszy był tegoroczny come back Zdzisław Sośnickiej – nie tylko ukazała się jej antologia, ale znów pojawiły się sesje zdjęciowe, gościła w radiu, prasie, jest bardzo aktywna na Facebooku. Piosenkarka jeszcze nie postanowiła czy wróci na scenę, na razie przygotowuje do publikacji kolejne nagrania, które do tej pory nie znalazły się na płytach. Wie o tym, że jest uwielbiana wśród gejów, rozmawiając z miesięcznikiem „Pani” powiedziała: „Bardzo sobie cenię sympatię gejów. To ludzie niezwykle wrażliwi”.

- Krzysztof Tomasik - 29 sierpnia Zdzisława Sośnicka ma urodziny! Z tej okazji warto przypomnieć jej piosenki, szczególnie te, które mają mniejszy lub większy związek z LGBT. To zachęta, by każdy fan i fanka ułożyli własny ranking ulubionych utworów artystki. 1O. REALIA (1984) Tytułowa piosenka z płyty z 1984 roku, znalazła na wydanej przez Kayax pierwszej w Polsce składance dedykowanej gejom - „Music For Boys & Gays”. Sośnicka znalazła się tam jako jedyna przedstawicielka swojego pokolenia, obok takich ikon jak Madonna, Kylie Minogue, Antony and the Johnsons czy Alison Moyet. „Realia” to powoli rozkręcająca się opowieść o problemach i nudzie w związku z powtarzającą się frazą: „Co z nami?/Co ze mną?”. 9. NIE CZEKAJ MNIE W ARGENTYNIE (1990) Kompozytor Romuald Lipko powiedział, że Zdzisława Sośnicka mogłaby wiele nauczyć się od Madonny, ale jednego amerykańska gwiazda powinna jej zazdrościć – tego, jak wykonała słynną pieśń - „Don't cry for Me Argentina” (polska wersja - „Nie czekaj mnie w Argentynie”), z którą kilka lat po Sośnickiej zmierzyła się Madonna, wcielając się w tytułową postać w filmowej adaptacji musicalu „Evita” (1996) w reżyserii Alana Parkera. 8. NAGLE WSZYSTKO SIĘ SKOŃCZYŁO (1987) Madonna nie była jedyną diwą gejowską, która rozsławiła piosenkę śpiewaną także przez Sośnicką. W latach 80. wokalistka niezwykle chętnie sięgała po światowe przeboje, by przedstawiać ich polskie wersje. Zaprezentowała krajowe odpowiedniki utworów Roda Stewarda („Nuda”), Bonnie Tyler („Czy to warto”), ale z gejowskiego punku widzenia najważnie...   ( Pozostało znaków: 6813 )
Krzysztof Tomasik Autor: Krzysztof Tomasik Stały publicysta Queer.pl, badacz polskiego homoseksualizmu, biografista Autor książek "Homobiografie" (2008) i "Gejerel" (2012), redaktor zbioru PRL-owskich reportaży "Mulat w pegeerze" (2011). Na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej w Warszawie prowadzi zajęcia z cyklu "Inna strona polskiego kina", wraz z Mariuszem Kurcem współgospodarz programu "Lepiej późno niż wcale" w radiu Tok Fm.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 195002   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku