logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
18.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
202
0
16

Pierwszy krok w chmurach

"W jego oczach" od piątku w kinach

Dodano: 25.08.2014, Aktualizacja: 25.08.2014

„W jego oczach” pod pewnymi względami przypomina „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy. Debiutant, Daniel Ribeiro z sukcesem omija niebezpieczeństwa tematyki filmu poruszającego problem niepełnosprawności. Zamiast emocjonalnego szantażu na widzach, pokazuje prostą historię odrobinę niekonwencjonalnej miłości.

- Łukasz Maciejewski - Historia powstania filmu przypomina casus „Galerianek” Kasi Rosłaniec. Najpierw Ribeiro nakręcił krótki metraż na ten sam temat i z tymi samymi aktorami - „Eu Năo Quero Voltar Sozinho”, „W jego oczach” jest twórczym rozwinięciem tamtego tytułu. To w zasadzie kino młodzieżowe, kolejna historia hłaskowskiego „pierwszego kroku w chmurach”. Leonardo (Ghilherme Lobo) różni jedynie to że jest niewidomy. Nie robi z tego wielkiego problemu, nie zna zresztą innego życia. Chodzi do klasy integracyjnej, styka się z różnymi nieprzyjemnościami ze strony rówieśników, ale na pewno nie w wersji ekstremalnej. Na szczęście ma również przyjaciółkę, taką na dobre i złe, wspaniałą, oddaną mu Giovannę (Tess Amorim). Zarówno on jak i Giovanna są zaprzeczeniem większości ekstrawaganckich i hałaśliwych typów młodzieżowego kina głównego nurtu. Ribeiro z wdziękiem powtarza sceny w których oboje wędrują razem przez miasto. Rozmawiają, śmieją się, obgadują rodziców. Beztroska młodość jest wspólna, niezależnie od różnicujących bohaterów blokad biologicznych. W przypadku Giovanny i Leonarda to od początku relacja braterska, siostrzana, nie uczuc...   ( Pozostało znaków: 4979 )
Łukasz Maciejewski Autor: Łukasz Maciejewski Filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych ("AICT") oraz Federacji Krytyków Filmowych ("Fipresci").

Dyrektor programowy festiwalu "Kino na Granicy" w Cieszynie. Wykładowca na Wydziale Aktorskim w Szkole Filmowej w Łodzi oraz na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu SWPS.

Autor wielu książek, ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, telewizji HBO, stały komentator „Tygodnika Kulturalnego” w TVP Kultura.


Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 194990   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku