logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
18.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
115
14
30

Ssanie z połykaniem

Felieton Witolda Jabłońskiego

Dodano: 14.08.2014, Aktualizacja: 14.08.2014

Geje wampiry? Czemu nie? W końcu wyruszanie na nocne łowy, czyhanie na ofiarę w ciemnym parku albo innym zakątku, łapczywe ssanie i łykanie życiodajnego likworu było przez całe wieki domeną gejowskiej egzystencji, jej charakterystyczną, niezmienną cechą.

- Witold Jabłoński - Homoerotyczny kontekst tematu wampirycznego przewijał się od początku w klasyce grozy, obecny jest w sposób zawoalowany w „Draculi” Brama Stokera czy „Carmilli” Sheridana Le Fanu. Najbardziej widoczny jest jednak w utworach współczesnej amerykańskiej pisarki Anne Rice i wprowadzony został z pełną świadomością pilnej czytelniczki dzieł Zygmunta Freuda i innych dwudziestowiecznych psychologów. Szczególnie interesujący jest obraz męskich wampirycznych typów, zaludniających karty jej „Kronik wampirów”. Przedstawieni są jako istoty przeraźliwie egoistyczne i okrutne, ale jednak zarazem wspaniałe, zdolne do uczuć niedostępnych kobietom, takich jak gorąca przyjaźń, z łatwością zamieniająca się w zgubną namiętność. Autorka przygląda się swoim bohaterom: Lestatowi, Louisowi i Armandowi z uwagą badacza nieznanego gatunku zwierząt, a w jej opisach tych niebezpiecznych związków zawiść miesza się z fascynacją. Pisarka w opisach wampirycznych uwiedzeń i związków wykorzystuje przy tym z lubością klisze fabularne i schematy właściwe opowieściom o homoseksualistach. Rzecz charakterystyczna, że cała trójka przeszła na stronę ciemności za sprawą swego rodzaju gwałtu dokonanego zawsze przez starszego, doświadczonego wampira. Od tej chwili wiecznie młodzi i piękni krwiopijcy patrzą na świat zupełnie innymi oczyma, przechodząc całkowitą metamorfozę stylu życia, gustów i upodobań. Można zaryzykować stwierdzenie, że dla czytelników pozbawionych pewnego rodzaju wrażliwości i wiedzy relacje zachodzące pomiędzy bohaterami powieści Rice pozostaną całkowicie niezrozumiałe. Już samo usytuowanie ramowej akcji „Wywiadu z wampirem” (1976), zarówno w książce, jak i znakomitej ekranizacji Neila Jordana ...   ( Pozostało znaków: 7355 )
Witold Jabłoński Autor: Witold Jabłoński Pisarz, dziennikarz, redaktor Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim. Dwa następne lata był sekretarzem Jerzego Andrzejewskiego. Pracował w Domu Teatru Łódzkiego Domu Kultury (1983/84), Teatrze Nowym, Wydawnictwie Łódzkim, a w 1988 roku ukazała się jego debiutancka powieść, „Gorące uczynki”. W latach 1991/1995 utrzymywał się wyłącznie z pisania: tworzył wówczas serie popularnych biografii, pastisze powieści egzotycznych (wspólnie z Maciejem Świerkockim) i pastisz dalszego ciągu Trędowatej. Był pracownikiem "Gazety Wyborczej - Łódzkiej" i redaktorem prowadzącym dodatek Tygodnik Kulturalny "Verte”. Publikuje również eseje filmowe w miesięczniku "Kino". Był dyrektorem Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Łodzi, a od marca 1999 r. dyrektorem Śródmiejskiego Forum Kultury. Autor m.in. cyklu „Gwiazda Wenus, Gwiazda Lucyfer”, horroru fantastycznego „Dzieci Nocy” oraz „Kochanka Czerwonej Gwiazdy”.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 194953   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Ssanie z połykaniem "Wywiad z wampirem"
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku