logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
18.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
72
8
9

Mister Polski dla gejów

Wybory najpiękniejszego sprzed lat

Dodano: 01.08.2014, Aktualizacja: 01.08.2014

W ostatnim czasie sporą popularnością i zainteresowaniem mediów cieszy się nowy Mister Poland, 25-letni Rafał Maślak z Gorzycy. Wybrano go najatrakcyjniejszym Polakiem 2014 spośród dwunastu kandydatów. Maślak przekonuje, że dzięki niemu tytuł Mistera to będzie coś wielkiego. Warto przy tej okazji przypomnieć pierwsze takie wybory, które odbyły się w 1990 roku. Ówczesny werdykt zaakceptowali także geje, a właściwie to od nich wszystko się zaczęło...

- Krzysztof Tomasik - To był wyjątkowy czas. Tuż po zmianie systemowej 1989 roku, do Polski wkroczył kapitalizm, a raczej jego wyobrażenie. Należało brać sprawy we własne ręce, działać, organizować się. Wzorem był oczywiście Zachód, już dostępny, niemal na wyciągnięcie ręki. Należało zrobić coś spektakularnego, zainwestować, a potem już tylko... czekać na zyski. Ofiarą takiego myślenia okazała się nowa na rynku Agencja Artystyczna „Rewia” z Łodzi, która jako alternatywę dla cieszących się ogromną popularnością wyborów Miss Polonia, postanowiła zorganizować konkurs na najpiękniejszego Polaka. Jak pomyślano, tak zrobiono. Ogłoszono eliminacje, zgłosiło się pięćdziesięciu kandydatów z całej Polski, ale już do samej Łodzi przyjechało dwudziestu dziewięciu odważnych chłopaków spragnionych sławy i pieniędzy. Zadania nie mieli trudnego, jak pisał Bohdan Gadomski: „Najpierw spacerowali po 5 osób w grupie, prezentując stroje wieczorowe i opowiadająca o sobie. Później przebrali się w stroje sportowe, aby tuż po tej prezentacji założyć piżamy i rozebrać się do slipów. Poziom aparycji kandydatów poniżej średniej, ale sześciu z piętnastu finalistów można było pokazać na ogólnopolskiej imprezie”. Wybrano wówczas piętnastu finalistów. Na bogato Zanim odbyły się wybory, zorganizowano konferencję prasową. Tam dyrektor „Rewii” opowiadał o nagrodach dla laureata (zestaw do odbioru telewizji satelitarnej i wycieczka do Kanady), które czekają na zwycięzców, ale także planach Agencji, która zamierza robić kolejne tego typu imprezy, może nawet wybory „Mister Europy”. Wydawało się, że będzie bardzo profesjonalnie. Finałowa impreza odbyła się 3 listopada 1990 roku w Teatrze Wielkim w Łodzi, autorem scenariusza i konferansjerem był znany dziennikarz Bohdan Gadomski, reżyserię powierzono Marcelowi Szytenchelmowi, a choreografią zają...   ( Pozostało znaków: 7970 )
Krzysztof Tomasik Autor: Krzysztof Tomasik Stały publicysta Queer.pl, badacz polskiego homoseksualizmu, biografista Autor książek "Homobiografie" (2008) i "Gejerel" (2012), redaktor zbioru PRL-owskich reportaży "Mulat w pegeerze" (2011). Na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej w Warszawie prowadzi zajęcia z cyklu "Inna strona polskiego kina", wraz z Mariuszem Kurcem współgospodarz programu "Lepiej późno niż wcale" w radiu Tok Fm.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 194921   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku