logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
18.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
63
0
5

Kochać i tańczyć

Witold Gruca (1927-2009)

Dodano: 11.07.2014, Aktualizacja: 11.07.2014

Był jednym z najwybitniejszych i najpopularniejszych tancerzy. Występował u boku Barbary Bittnerówny i Krystyny Mazurówny, tańczył ze Stanisławem Szymańskim, pojawiał się w filmach. Jako jeden z nielicznych wprost mówił o swoim homoseksualizmie. 11 lipca mija pięć lat od jego śmierci.

- Krzysztof Tomasik - Wśród gwiazd polskiego tańca powojennego nie brakowało homoseksualistów: Stanisław Szymański, Gerard Wilk, Wojciech Wiesiołłowski to tylko kilka pierwszych nazwisk z brzegu. Witold Gruca wyróżniał się wśród nich nie tylko wiekiem (był najstarszy), jako jedyny pozostawił po sobie opowieść o związkach z mężczyznami, może wręcz zadziwiać jak u schyłku życia potrafił naturalnie o tym mówić. Pięć lat przed śmiercią ukazała się książka „Grant jeté, czyli wielki skok”, wywiad rzeka, którą z tancerzem przeprowadził Jan Stanisław Witkiewicz. Czekolada „Optima” Jako Maria Witold Gruca urodził się 15 sierpnia 1927 roku w Krakowie w zamożnej rodzinie, otwartej na nowinki i przemiany obyczajowe. Jego matka na własny ślub przyszła w krótkiej sukience, uczesana na chłopczycę, czym miała zgorszyć nie tylko konserwatywną część rodziny, ale i narzeczonego. Potem podobnie strzygła także dwie córki, za to Witold jako dziecko nosił długie loki, bo bał się fryzjera. W wieku trzech lat jedna z firm wykorzystała jego zdjęcie w reklamie czekolady „Optima”. Gruca tak wspominał dzieciństwo: W domu było bardzo wesoło. Rodzice byli bardzo chętni do różnych wygłupów. Często przebieraliśmy się i robiliśmy różne ad hoc wymyślane przedstawienia. Uwielbiałem się przebierać, szczególnie w pasujące na mnie sukienki sióstr. Dopiero później dziewczyny wytłumaczyły mi, że jestem chłopakiem i powinienem chodzić w portkach. Kiedyś ojciec dał mi na urodziny w prezencie kamerę filmową i dzięki temu byłem pierwszym aktorem filmowym na podwórku. Po prostu tańczyć W innym miejscu mówił: Bez przerwy w coś się przebierałem, coś tańczyłem i od dziecka taniec tkwił we mnie jako istotny element życia. Bez tego nie mogłem żyć. Już jako dziecko zaczął pojawiać się w epizodach na scenie krakowskiego Teatru im. Słowackiego, tam też po raz pierwszy zobaczy...   ( Pozostało znaków: 8068 )
Krzysztof Tomasik Autor: Krzysztof Tomasik Stały publicysta Queer.pl, badacz polskiego homoseksualizmu, biografista Autor książek "Homobiografie" (2008) i "Gejerel" (2012), redaktor zbioru PRL-owskich reportaży "Mulat w pegeerze" (2011). Na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej w Warszawie prowadzi zajęcia z cyklu "Inna strona polskiego kina", wraz z Mariuszem Kurcem współgospodarz programu "Lepiej późno niż wcale" w radiu Tok Fm.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 194871   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku