logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
17.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
122
1
8

Yves Saint Laurent

Geniusz, gej i najsłynniejszy projektant mody

Dodano: 09.06.2014, Aktualizacja: 12.06.2014

Najpierw był film dokumentalny, teraz jest fabuła, za chwilę będzie kolejna. Na naszych oczach Yves Saint Laurent (1936-2008) przeistacza się ze słynnego kreatora mody w legendę. Ogromną rolę odgrywa w tym jego wieloletni partner.

- Krzysztof Tomasik - Bez Pierre'a Berge prawdopodobnie nie byłoby takiego Yves Saint Laurenta, jaki podbił świat mody. To on stworzył mu warunki do pracy, zdobywał pieniądze, kierował domem mody od strony organizacyjnej, a jednocześnie przez kilkadziesiąt lat znosił humory, nałogi i romanse ukochanego, zachęcając do tworzenia. Przez cały ten czas był w cieniu geniusza, ale teraz się to zmienia. Najpierw Berge stał się narratorem w filmie dokumentalnym „Szalona miłość”, który był pokazywany także w polskich kinach, teraz jest równoważnym bohaterem fabuły „Yves Saint Laurent”, która właśnie weszła na ekrany. Biografia takiej postaci jak YSL prędzej czy później musiała powstać, szczególnie we Francji, gdzie swoje gwiazdy się wielbi, a pamięć o nich pielęgnuje. Oglądane kilka lat temu filmy o Edith Piaf czy Coco Chanel należą do tego samego nurtu popularyzującego wybitne nazwiska poprzez mniejsze lub większe uproszczenia ich życiorysów. W tym przypadku nowość polega na homoseksualizmie bohatera, który na szczęście nie został przemilczany ani zminimalizowany. To chyba największa zaleta tego filmu. Poza tym otrzymujemy dość konwencjonalny przegląd życia YSL (Pierre Niney), od nastoletniości, aż do czasów, kiedy żegna się ze...   ( Pozostało znaków: 5312 )
Krzysztof Tomasik Autor: Krzysztof Tomasik Stały publicysta Queer.pl, badacz polskiego homoseksualizmu, biografista Autor książek "Homobiografie" (2008) i "Gejerel" (2012), redaktor zbioru PRL-owskich reportaży "Mulat w pegeerze" (2011). Na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej w Warszawie prowadzi zajęcia z cyklu "Inna strona polskiego kina", wraz z Mariuszem Kurcem współgospodarz programu "Lepiej późno niż wcale" w radiu Tok Fm.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 194787   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku