logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
20.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
62
0
12

Ksiądz, lekarz i szogun

Richard Chamberlain skończył 81 lat

Dodano: 22.04.2014, Aktualizacja: 31.03.2015

Jego kariera wpisuje się w długa tradycję amantów kina, którzy przez lata musieli ukrywać swój homoseksualizm. Różnica polega na tym, że Richard Chamberlain dożył czasów, kiedy mógł opowiedzieć o sobie. Zrobił to w autobiografii jedenaście lat temu. Teraz przekroczył osiemdziesiątkę.

- Krzysztof Tomasik - Pod pewnymi względami przypominał Rocka Hudsona, innego legendarnego geja z Hollywood. Tak samo wysoki, przystojny tą kalifornijską urodą, zniewalający swym wdziękiem. Nie załapał się już na „złotą erę” kina, sławę i uwielbienie tłumów przyniosło mu nowsze medium – telewizja. Został królem małego ekranu na początku lat sześćdziesiątych, a potem zaliczył wielki powrót w latach 80. Przez cały okres kariery towarzyszyły mu plotki na temat homoseksualizmu, które najpierw dementował, a potem zbywał. Wyjść z Los Angeles Naprawdę nazywa się George Richard Chamberlain, ale postanowił nie używać pierwszego imienia. Urodził w Los Angeles, 31 marca 1934 roku, chociaż przez wiele lat funkcjonowała także data późniejsza o rok. Ojciec był handlowcem, matka śpiewaczką. Jak głosi legenda, bakcyla aktorstwa połknął już w college'u. Po odbyciu służy wojskowej znalazł się w szkole dramatycznej prowadzonej przez Jeffa Coreya. Jego kalifornijska uroda została szybko dostrzeżona, pod koniec lat 50. zaczął się pojawiać w serialach telewizyjnych, po raz pierwszy w „Road Hog” (1959) z cyklu „Alfred Hitchcock przedstawia”. Debiut kinowy, od razu w dużej roli, zaliczył w „Tajemnicy czerwonej trzciny” (1960), gdzie był jednym z dwóch braci próbujących rozwikłać tajemnicę śmierci ich ojca. Kluczowy był jednak serial „Dr. Kildare” (1961-66) nadawany przez NBC. Jako przystojnego idealistę, lekarza Jamesa Kildare'a pokochały go tłumy, powodzenie serialu było zaskoczeniem nawet dla producentów, nadawany przez pięć lat przyniósł aktorowi pierwszy Złoty Glob '63, przez trzy lata (1962-1964) triumfował także w konkursie pisma „Photoplay” jako najpopularniejszy aktor. Młody Richard Chamberlain śpiewa piosenkę „April Love”: Ucieczka od Kildare'a Chamberlain szybko zdał sobie sprawę, że sukces może okazać się pułapką, a on pozostanie na zawsze aktore...   ( Pozostało znaków: 8096 )
Krzysztof Tomasik Autor: Krzysztof Tomasik Stały publicysta Queer.pl, badacz polskiego homoseksualizmu, biografista Autor książek "Homobiografie" (2008) i "Gejerel" (2012), redaktor zbioru PRL-owskich reportaży "Mulat w pegeerze" (2011). Na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej w Warszawie prowadzi zajęcia z cyklu "Inna strona polskiego kina", wraz z Mariuszem Kurcem współgospodarz programu "Lepiej późno niż wcale" w radiu Tok Fm.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 194660   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku