logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
63
2
14

Lewak, bezbożnik i libertyn

Rozmowa z Witoldem Jabłońskim

Dodano: 03.04.2014, Aktualizacja: 15.04.2014

O słowiańskiej mitologii, "Grze o Tron", LGBT w literaturze fantastycznej z Witoldem Jabłońskim, pisarzem i gościnnym felietonistą Queer.pl rozmawiała Magda Dropek.

Naszym czytelnikom i czytelniczkom dałeś się ostatnio poznać jako pisarz nie tylko fantasy... Ale nie da się ukryć, że na rynku wydawniczym od dawna masz mocną pozycję. Da się w Polsce wyżyć z pisania fantasy? Zależy, co rozumiemy przez "wyżyć"? Jeśli ktoś wyobraża sobie luksusową willę, limuzynę z szoferem i egzotyczne wakacje co roku, to na pewno nie. Polski rynek czytelniczy jest stosunkowo niewielki (przypominam, że ok. 64% naszego społeczeństwa deklaruje, że nie kupuje i nie czyta żadnych książek), a konkurencja ogromna. Niełatwo się przebić, a jeszcze trudniej utrzymać. Od ponad dziesięciu lat nie pracuję etatowo, a jednak jakoś egzystuję. Powiedzmy jednak otwarcie, że gdyby nie pomoc rodziny i dorabianie tłumaczeniem rosyjskiej fantastyki, byłoby bardzo ciężko, A tak wystarcza jakoś na chleb codzienny i czasem na Bourbona... i mogę się wyżywać w tym, co lubię robić, a to już niewątpliwy luksus. Ja mam wrażenie, że polska fantastyka jest mocno "konserwatywna". Domyślam się, że bywasz na konwentach i spotkaniach, na które zapraszani są różni pisarze... Jak się czujesz w ich towarzystwie? Nasza rodzima fantastyka jest w ogromnej większości wtórna wobec zachodniej i w dodatku zaściankowa, jeśli chodzi o obraz świata i prezentowany światopogląd, co zresztą jak w soczewce odbija poziom myślowy większości naszego społeczeństwa. W minionej epoce, w czasach PRL, wielu prawicowych konserwatystów chroniło się pod stosunkowo bezpiecznym płaszczem fantastyki, bo choć cenzura i tam próbowała ingerować, jednak łatwiej było przemycić różne rzeczy w aluzjach i metaforach, niż w literaturze realistycznej. To niestety pokutuje do dzisiaj. Pod względem światopoglądowym najlepiej dogadywałem się zawsze z Andrzejem Sapkowskim: nasze wizje świata są dosyć bliskie. Z innymi pisarzami unikam dyskusji o bieżącej polityce, rozmawiamy raczej o typowo pisarskich problemach, jak natchnienie, warsztat pracy itp. Na tej płaszczyźnie twórcy zawsze są w stanie się porozumieć. Niezależnie też od różnicy poglądów zawsze należy szanować dokonania kolegi. Wiem jednak, że dorobiłem się już po paru piwnych dyskusjach łatki "lewaka", "bezbożnika" i "libertyna". Jedną z Twoich ostatnich książek, "Słowo i miecz", nazywa się słowiańską "Grą o tron". Skąd zainteresowanie Słowianami, pogaństwem? Za ten chwyt reklamowy odpowiada wydawca, zresztą okazał się całkiem nośny. Nawet jeśli niektórzy fani Martina zareagowali agresją lub ironią, sięgnęli jednak po powieść, choćby z ciekawości. Bez odpowiedniej promocji i skutecznej PR polski autor nie ma szans przebić się do szerszego grona czytelników, ma natomiast wszelkie szanse zejść z głodu. Jeśli zaś chodzi o naszą słowiańską przeszłość, rodzima mitologia jest, póki co, w przeciwieństwie do greckiej, germańskiej i ...   ( Pozostało znaków: 11780 )
Magda Dropek Autor: Magda Dropek Redaktorka portalu Queer.pl, członkini zarządu Fundacji Równość.org.pl Współtwórczyni krakowskiego cyklu spotkań dyskusyjnych Klub Queer.pl, od 2012 roku zaangażowana w organizację festiwalu Queerowy Maj i krakowskiego Marszu Równości. Interesuje się kwestiami związanymi z feminizmem i teorią queer

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 194627   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku