logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
13.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
182
30
29

Zośka z Haliną? Gender!

Felieton Witolda Jabłońskiego

Dodano: 11.03.2014, Aktualizacja: 11.03.2014

„Nie zgadzamy się na płacenie za oglądanie naszych bohaterów jako prostytutki, szaleńcy, samobójcy i wulgarni desperaci. Prawda jest absolutnie inna” – tak grzmi (trochę niegramatycznie) patriotyczna młodzież tworząc fejsbukową akcję „Tylko świnie siedzą w kinie”, co oczywiście nawiązuje do znanej akcji bojkotu niemieckich kin podczas okupacji.

- Witold Jabłoński - Chodzi o obraz walczących harcerzy, jaki stworzył Robert Gliński w ekranizacji lektury szkolnej „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Wyznaję, że już jako dzieciak nie mogłem strawić tej książki. Odpychała mnie i drażniła swoją przesłodzoną czułostkowością, bogoojczyźnianym zadęciem i natrętną martyrologią, serwowaną zresztą także bez umiaru przez inne utwory opowiadające o II Wojnie Światowej. Widać już wtedy byłem uodporniony na dzieła pisane „ku pokrzepieniu serc”. Na czym zresztą miałoby polegać to „pokrzepienie”? Na pokazywaniu młodych ludzi, którzy tracą najlepsze lata życia na beznadziejną walkę i giną bez sensu, bo przywódcy narodu bez umiaru szafowali ich naiwną wiarą i poświęceniem? Dlatego też nigdy nie byłem admiratorem Powstania Warszawskiego i książkę Piotra Zychowicza „Obłęd’44” przyjąłem jak świeży powiew w opisywaniu naszej historii, jakby autor dosłownie czytał w moich myślach. Film jeszcze przed premierą wywołał burzę. „Ci, kt...   ( Pozostało znaków: 4338 )
Witold Jabłoński Autor: Witold Jabłoński Pisarz, dziennikarz, redaktor Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim. Dwa następne lata był sekretarzem Jerzego Andrzejewskiego. Pracował w Domu Teatru Łódzkiego Domu Kultury (1983/84), Teatrze Nowym, Wydawnictwie Łódzkim, a w 1988 roku ukazała się jego debiutancka powieść, „Gorące uczynki”. W latach 1991/1995 utrzymywał się wyłącznie z pisania: tworzył wówczas serie popularnych biografii, pastisze powieści egzotycznych (wspólnie z Maciejem Świerkockim) i pastisz dalszego ciągu Trędowatej. Był pracownikiem "Gazety Wyborczej - Łódzkiej" i redaktorem prowadzącym dodatek Tygodnik Kulturalny "Verte”. Publikuje również eseje filmowe w miesięczniku "Kino". Był dyrektorem Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Łodzi, a od marca 1999 r. dyrektorem Śródmiejskiego Forum Kultury. Autor m.in. cyklu „Gwiazda Wenus, Gwiazda Lucyfer”, horroru fantastycznego „Dzieci Nocy” oraz „Kochanka Czerwonej Gwiazdy”.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 194570   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Zośka z Haliną? Gender! "Kamienie na szaniec" (Fot. materiały prasowe)
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku