logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
13.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
117
14
20

Dżender w Zadubiu

Felieton Witolda Jabłońskiego

Dodano: 31.01.2014, Aktualizacja: 31.01.2014

Nie wiedzieliśmy nic o tym diable, dopóki ksiądz Kołtun nie wspomniał o nim w niedzielnym kazaniu. Mówił, że to straszne zagrożenie dla pobożnych rodzin, że przez niego baby będą nauczać i wszędzie się rządzić, chłopy zbabieją i zaczną się mieć ku sobie, a dzieciaki zrobią się całkiem popsute. Koniec świata za pasem, a my jak te owce we mgle. Na wioskę padł strach, bo w naszym Zadubiu żyło się dotychczas spokojnie, po bożemu i o żadnych takich farmazonach nie słyszano.

- Witold Jabłoński - Czasem ktoś się awanturował po pijaku, pobił na weselu albo stłukł żonę, jak mu dojadło jej narzekanie, ale żeby takie świństwa w bogobojnym narodzie? Nijak się nam to w głowach nie chciało pomieścić. Oglądamy tylko jedną telewizję, taką z mszami i modlitwami, to skąd mogliśmy wiedzieć? Na innych kanałach, wiadomo: same Żydy i zboczeńcy, aż strach oglądać, żeby do grzechu nie skusiło. Dopiero po mszy stara, mądra Okuniowa, która wie wszystko, bo od lat na plebanii służy, nas uświadomiła, że ten Dżender to czart nieczysty, co zwodniczą postać przybiera i grzesznych ludzi na złe drogi sprowadza. Chłopców przerabiać chce na dziewczynki, a dziewczynki na chłopców. A najgorsza jest, mówił jej ponoć ksiądz, szkoła, którą bezbożnicy kierują, bo ta najbardziej niewinnym dziatkom w główkach mąci. No i masz, objawiło się niby na zawołanie: dzisiaj Waluś, gdy wrócił do domu, pochwalił się, że pani na lekcji opowiadała, jak to gdzieś w jakiejś Szkocji chłopy ...   ( Pozostało znaków: 4248 )
Witold Jabłoński Autor: Witold Jabłoński Pisarz, dziennikarz, redaktor Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim. Dwa następne lata był sekretarzem Jerzego Andrzejewskiego. Pracował w Domu Teatru Łódzkiego Domu Kultury (1983/84), Teatrze Nowym, Wydawnictwie Łódzkim, a w 1988 roku ukazała się jego debiutancka powieść, „Gorące uczynki”. W latach 1991/1995 utrzymywał się wyłącznie z pisania: tworzył wówczas serie popularnych biografii, pastisze powieści egzotycznych (wspólnie z Maciejem Świerkockim) i pastisz dalszego ciągu Trędowatej. Był pracownikiem "Gazety Wyborczej - Łódzkiej" i redaktorem prowadzącym dodatek Tygodnik Kulturalny "Verte”. Publikuje również eseje filmowe w miesięczniku "Kino". Był dyrektorem Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Łodzi, a od marca 1999 r. dyrektorem Śródmiejskiego Forum Kultury. Autor m.in. cyklu „Gwiazda Wenus, Gwiazda Lucyfer”, horroru fantastycznego „Dzieci Nocy” oraz „Kochanka Czerwonej Gwiazdy”.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 194477   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku