logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
24.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
41
0
3

Ranking: wszystkie gorące uczynki

Pierwsza fala literatury LGBT sprzed 20 lat

Dodano: 30.08.2013, Aktualizacja: 30.08.2013

Im więcej ukazuje się w Polsce literatury spod znaku LGBT, tym częściej pojawia się pytanie o jej początek. O ile mniej lub bardziej zakamuflowane wątki homoerotyczne istniały właściwie zawsze, o tyle pierwsze książki poruszające wprost temat homoseksualności dość łatwo umiejscowić w czasie. Pierwsza fala literatury emancypacyjnej to przełom lat 80. i 90. XX wieku. Swego czasu pisałem o tłumaczeniach klasycznych powieści zagranicznych, które się wtedy ukazały na polskim rynku. Dziś pora na przypomnienie polskich produkcji, tym bardziej, że dwie z nich zostały niedawno wznowione w formie e-booków.

- Krzysztof Tomasik - 1O. „ZATOKA OSTÓW” Tadeusza Olszewskiego (Latarnik 2008) Historia tej powieści to właściwie temat na osobną książkę, ukończona w 1988 r. miała stać się założycielską księgą emancypacji gejów w Polsce. Została wpisana do planu wydawniczego MAW-u na 1990 rok, ale w międzyczasie wydawnictwo padło. Swoją rolę jednak odegrała, bo jej obszerne fragmenty były drukowane w pismach literackich: “Nurt” i “Okolice”, a potem także gejowsko-lesbijskim miesięczniku “Okay” oraz przygotowanej na niemiecki rynek antologii polskiej prozy homoerotycznej “Diskrete Leidenschaften” (1988). Akcja „Zatoki ostów” dzieje się na przestrzeni dwóch lat 1979-81, a osią powieści jest przemiana Piotra, który w czasie spędzanego z żoną urlopu w Grecji zakochuje się z turyście z Anglii - Jeffie. Rozwijające się uczucie sprawia, że główny bohater zastanawia się nie tylko nad swoim małżeństwem, ale także całą dotychczasową egzystencją. Ostatecznie powieść ukazała się w 2008 roku, podobną drogę przebył „Kochanek czerwonej gwiazdy” Witolda Jabłońskiego, który ukończony na początku lat 90. wyszedł w 2011 r. 9. „LUSTRO” Ewy Schilling (Infopress 1998) Homoseksualizm na początku lat 90. miał w polskiej literaturze twarz mężczyzny. Pierwsza książka lesbijska to dopiero 1998 rok, wtedy na rynku pojawił się zbiór opowiadań Ewy Schilling. Autorka wcześniej publikowała w gejowsko-lesbijskich pismach „Filo” i „Inaczej”. W swoim debiucie zaprezentowała szereg bohaterek, akcja kolejnych opowiadań dzieje się w różnych epokach historycznych i dotyczy kobiet, które łączyło tylko jedno, na pewnym etapie swojego życia odczuły pociąg do tej samej płci. Doceniła to po latach Izabela Filipiak mówiąc o „Lustrze”: „czytając jesteśmy zmuszeni zgadywać, kt...   ( Pozostało znaków: 7611 )
Krzysztof Tomasik Autor: Krzysztof Tomasik Stały publicysta Queer.pl, badacz polskiego homoseksualizmu, biografista Autor książek "Homobiografie" (2008) i "Gejerel" (2012), redaktor zbioru PRL-owskich reportaży "Mulat w pegeerze" (2011). Na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej w Warszawie prowadzi zajęcia z cyklu "Inna strona polskiego kina", wraz z Mariuszem Kurcem współgospodarz programu "Lepiej późno niż wcale" w radiu Tok Fm.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 194057   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku