logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
24.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
89
0
18

Ranking: mężczyźni Almodovara

Niczym przelotni kochankowie

Dodano: 24.05.2013, Aktualizacja: 24.05.2013

Na ekranach polskich kin oglądać można właśnie najnowszy film Pedro Almodovara – komedię „Przelotni kochankowie”. Klasyk kina LGBT znany jest z umiejętności pisania znakomitych ról dla kobiet. Carmen Maura, Marisa Paredes, Penelope Cruz, Victoria Abril, Rossy de Palma, Cecilia Roth czy Chus Lampreave funkcjonują często jako „aktorki Almodovara”, chociaż na swoim koncie mają także współpracę z innymi, czasem wybitnymi reżyserami. Nieco w tle kobiet pozostają grający u niego mężczyźni do których Almodovar tak się nie przywiązuje, często poprzestając na jednorazowym angażu. Przy okazji nowego filmu warto przypomnieć aktorów, którzy zaistnieli w działach wybitnego Hiszpana, z reguły właśnie niczym „przelotni kochankowie” - nawet główna rola nie musiała owocować kolejnymi propozycjami mistrza, ale często zwiastowała dużą karierę.

- Krzysztof Tomasik - 1O. PETER COYOTE (ur. 1941) Amerykański aktor często występujący w Europie. W Stanach gra głównie role charakterystyczne, choć często w filmach klasycznych („E.T.”) i u boku największych gwiazd (Sharon Stone i Dustin Hoffman w „Kuli”, Julia Roberts w „Erin Brockovich”). Na początku lat 90., rok po roku, od dwóch niezwykłych twórców dostał szansę stworzenia znakomitych kreacji, najpierw u Romana Polańskiego w „Gorzkich godach” (1992), a potem u Almodovara. W „Kice” (1993) był Nicholasem, zdecydowanie negatywną postacią, pisarzem mającym skłonność do mordowania swych kochanek. Jedną z nich zagrała Bibi Anderson, hiszpańska transseksualistka, w latach 1986-93 regularnie pojawiająca się na drugim planie w filmach Almodovara. Peter Coyote i Victoria Abril w "Kice" (1993) 9. DARIO GRANDINETTI (ur. 1959) O „Porozmawiaj z nią” (2002) pisano jako pierwszym filmie Almodovara w którym portretuje heteroseksualnych mężczyzn. Bohaterów, którzy nieoczekiwanie dla siebie się zaprzyjaźniają było dwóch: „miękki” pielęgniarz Benigno i nieokazujący uczuć „twardziel” - Marco. Tego drugiego zagrał Dario Grandinetti, argentyński aktor, mający spory dorobek, choć większość jego filmów jest w Polsce nieznana. Z Almodovarem więcej na planie się nie spotkał, co nie oznacza braku sukcesów – w 2012 r. jako najlepszy aktor został wyróżniony w międzynarodowej edycji nagród Emmy, zwanych telewizyjnym Oscarem. Dario Grandinetti w "Porozmawiaj z nią" (2002) 8. MIGUEL BOSE (ur. 1956) To była rola napisana dla Antonio Banderasa, ale ten w momencie realizacji „Wysokich obcasów” (1991) wyjechał robić karierę w USA. Ostatecznie Jueza, który w życiu zawodowym jako drag queen wykonuje piosenki Becky (Marisa Paredes), a w życiu prywatnym sypia z jej córką (Victoria Abril), zagrał Miguel Bose, syn słynnej gwiazdy lat 50. - Lucii Bose. Niektórzy mogą Miguela p...   ( Pozostało znaków: 8041 )
Krzysztof Tomasik Autor: Krzysztof Tomasik Stały publicysta Queer.pl, badacz polskiego homoseksualizmu, biografista Autor książek "Homobiografie" (2008) i "Gejerel" (2012), redaktor zbioru PRL-owskich reportaży "Mulat w pegeerze" (2011). Na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej w Warszawie prowadzi zajęcia z cyklu "Inna strona polskiego kina", wraz z Mariuszem Kurcem współgospodarz programu "Lepiej późno niż wcale" w radiu Tok Fm.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 193770   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Ranking: mężczyźni Almodovara Almodovar i Camara na planie "Przelotnych kochanków" (2013)
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku