logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
13.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
109
2
14

Co nas czeka w 2013?

Dodano: 31.12.2012, Aktualizacja: 15.01.2013

Pod koniec 2010 roku nikt chyba nie był w stanie przewidzieć, że w wyborach 2011 r. do Sejmu dostaną się Robert Biedroń i Anna Grodzka. Mając w głowie tę miłą niespodziankę, możemy oczekiwać od 2013 r. czegoś… nieoczekiwanego. Puśćmy wodze fantazji, a za 12 miesięcy zobaczymy, co nam się sprawdziło, co nie, a czego kompletnie się nie spodziewaliśmy

- Mariusz Kurc - POLSKA Powiedzmy sobie szczerze, 2012 rok nie był przełomowy dla LGBT i nie zanosi się, by w 2013 r. było inaczej. Niemniej, mamy na „wokandzie”: kilka spraw: 1. Najprawdopodobniej dojdzie do pierwszego czytania projektów (trzech) ustaw o związkach partnerskich. Dwa popierane przez SLD i Ruch Palikota zapewne zostaną odrzucone, trzeci, autorstwa Artura Dunina z PO, w najlepszym razie zostanie odesłany do „dalszych prac”. Przy okazji głosowań będzie jednak historyczna, bo pierwsza debata o związkach w polskim Sejmie. Oj, nasłuchamy się. Ale OK, niech to się przetoczy. Wśród „argumentów” takich jak ten posłanki Krystyny Pawłowicz z PiS o „niegodnych uczynkach”, usłyszymy też na pewno sensowne wypowiedzi Roberta Biedronia czy Ryszarda Kalisza. Do uchwalenia czegokolwiek długa jeszcze droga, ale musimy przez to przejść. Mało tego, musimy przez to przejść, nie zniechęcając się – bo na „zmęczenie materiału” tylko czyhają ci, którzy najchętniej nie uchwalaliby związków w ogóle. 2. Trudniej przewidzieć rozwój wypadków z projektem ustawy o uzgodnieniu płci. Być może wywoła on mniej kontrowersji, niż związki. Pierwsze czytanie i skierowanie do dalszych prac (nieodrzucenie projektu) byłoby sukcesem. Trzymam kciuki za koordynatorkę projektu Annę Grodzką. 3. Na tapecie będzie mowa nienawiści, ale czy parlament uchwali dopisanie „orientacji seksualnej” i „tożsamości płciowej” do cech, w stosunku do których mowa nienawiści jest ścigana z urzędu (obecnie kodeks karny wymienia m.in. „pochodzenie etniczne” czy „narodowość”)? Niestety, wątpię. PO wysunęła propozycję zapisu o „naturalnych cechach osobistych”, co jest tak niejednoznaczne, że… nie znaczy nic. Obawiam się, ze sprawa nie będzie miała końca w 2013 r. 4. Poprawa edukacji seksualnej (i społecznej, bo przecież nie tylko o sam seks w sprawach LGBT chodzi), jeden z najważniejszych naszych postulatów, leży i kwiczy. I na politycznych szczytach będzie w 2013 r. nadal leżała i kwiczała. Musimy więc uświadamiać ważność tematu przez pracę u podstaw. Kampania Przeciw Homofobii przygotowuje podręcznik...   ( Pozostało znaków: 8924 )
Mariusz Kurc Autor: Mariusz Kurc Stały publicysta Queer.pl, redaktor naczelny pisma „Replika”, członek Kampanii Przeciw Homofobii i Grupy Inicjatywnej ds. Związków Partnerskich Z Krzysztofem Tomasikiem prowadzi w radiu TOK FM audycję "Lepiej późno niż wcale" o tematyce LGBT, z Bartoszem Żurawieckim prowadzi Klub Filmowy LGBT w Krytyce Politycznej w Warszawie.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 193303   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Co nas czeka w 2013? Plakat filmu "Przelotni Kochankowie"
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku