logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
18.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
1
23
28

„Cechy naturalne” a mowa nienawiści

Nowelizacja kodeksu karnego

Dodano: 29.11.2012, Aktualizacja: 29.11.2012

Platforma Obywatelska złożyła w tym tygodniu w Sejmie swój projekt zmian w Kodeksie karnym, dotyczących mowy nienawiści i przestępstw motywowanych nienawiścią. PO chce dopisać do przesłanek wymienionych w art. 256 KK m.in. „naturalne lub nabyte cechy osobiste”.

Platforma Obywatelska złożyła w tym tygodniu w Sejmie swój projekt zmian w Kodeksie karnym, dotyczących mowy nienawiści i przestępstw motywowanych nienawiścią. PO chce dopisać do przesłanek wymienionych w art. 256 KK m.in. „naturalne lub nabyte cechy osobiste”. Prawnik Stowarzyszenia „Pracownia Różnorodności”, Przemek Szczepłocki, nie zostawia na projekcie suchej nitki: ”To próba wrzucenia wszystkich możliwych przesłanek dyskryminacyjnych do jednego worka. Przez to przepis karny, który - jak nam kilkakrotnie przypominano - musi być jednoznaczny, ostry, wyraźny i zrozumiały, staje się mglisty i niedookreślony. Prawa karnego nie wolno tak pisać” - mówi naszemu portalowi. Projekt krytykuje też poseł Ruchu Palikota, Robert Biedroń: ”Propozycja PO jest kuriozalna, bo projekt jest nie tylko niechlujnie napisany, ale jest tez bublem prawnym” - mówi IS. Dwa projekty nowelizacji Kodeksu karnego, poszerzającego go o przestępstwa z nienawiści oraz mowę nienawiści - także w kontekście tożsamości płciowej, orientacji seksualnej, wieku, płci i niepełnosprawności są już w Sejmie. Zostały złożone przez Ruch Palikota i Sojusz Lewicy Demokratycznej w marcu. Projekt przygotowany przez PO miał być zgłoszony do laski marszałkowskiej na początku lipca – tak w czerwcu zapowiadał szef klubu PO – Rafał Grupiński. Na czym mają polegać zmiany? Art. 256 Kodeksu karnego, który w obecnej chwili brzmi: „kto nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych, albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności, albo pozbawienia wolności do lat 2”, ma zostać zmieniony na zapis: „kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści wobec grupy osób lub osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, społecznej, n...   ( Pozostało znaków: 7864 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 187150   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
„Cechy naturalne” a mowa nienawiści Fot. zimmytws - (c) Fotolia.com
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku