logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
27
1
4

Elastycznie się wyginał

Karol Hanusz (1894-1965)

Dodano: 23.11.2012, Aktualizacja: 23.11.2012

Grał, śpiewał, tańczył. Był jednym z najważniejszych aktorów kabaretowych międzywojnia. Nie tylko występował z największymi – Ordonką, Zimińską, Bodo, ale też sam lansował przeboje. Nazywano go „królem tanga”. Zmarł tragicznie, podobnie jak wielu homoseksualistów w PRL-u

Grał, śpiewał, tańczył. Był jednym z najważniejszych aktorów kabaretowych międzywojnia. Nie tylko występował z największymi – Ordonką, Zimińską, Bodo, ale też sam lansował przeboje. Nazywano go „królem tanga”. Zmarł tragicznie, podobnie jak wielu homoseksualistów w PRL-u. Chociaż nie można opisać historii przedwojennego kabaretu bez jego nazwiska, pozostaje postacią zupełnie nieznaną, pojawia się najwyżej epizodycznie przy okazji omawiania osób, które lepiej wytrzymały próbę czasu. Tak jest też z wydaną niedawno biografią Eugeniusza Bodo autorstwa Ryszarda Wolańskiego. Książka okazała się nieudana, ale ze strzępków wspomnień i cytatów z prasy, wyłania się tam też fascynująca i niejednoznaczna postać Karola Hanusza. Od Warszawy do Warszawy Urodził się 30 maja 1894 w Warszawie, ale wychowywał się w Krakowie. Ukończył gimnazjum klasyczne, w latach 1909-11 uczył się w szkole dramatycznej, pobierał też lekcje śpiewu. Zadebiutował bardzo wcześnie, już jako 17-latek wystąpił w Tatrze Polskim w Sosnowcu. Nie zagrzał tam miejsca, zaczął podróżować po kraju, przez kolejne kilka lat zaczepiając się w kolejnych teatrach, m.in. w Częstochowie i Łodzi. Zahaczył też o Warszawę, gdzie po raz pierwszy wystąpił 22 listopada 1913 w operetce „Milionowa spadkobierczyni” w teatrzyku Małe Miniatury na ulicy Nowy Świat. Reklamowano go jako „baryton z Krakowa”. Wówczas nie osiadł jeszcze w stolicy na stałe, na dobre osiedli się tu dopiero w 1916 roku. Z dzisiejszej perspektywy czasem trudno zrozumieć specyfikę warszawskich kabaretów i teatrzyków rewiowych, które przed wojną powstawały jak grzyby po deszczu, lansowały przeboje i gwiazdy, a za chwilę bankrutowały, by po chwili odrodzi...   ( Pozostało znaków: 7207 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 187149   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Elastycznie się wyginał Karol Hanusz (1894-1965)
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku