Czego nie wiemy o przedwojennym gwiazdorze
Był jedną z największych gwiazd międzywojnia. Wybuch wojny, a potem tragiczna śmierć przerwały świetnie rozwijającą się karierę. Dziś odkrywamy go na nowo, wraz z całym kinem przedwojennym. W tym roku ukazała się pierwsza biografia poświęcona Eugeniuszowi Bodo autorstwa Ryszarda Wolańskiego. Obyśmy doczekali się kolejnych
Był jedną z największych gwiazd międzywojnia. Wybuch wojny, a potem tragiczna śmierć przerwały świetnie rozwijającą się karierę. Dziś odkrywamy go na nowo, wraz z całym kinem przedwojennym. W tym roku ukazała się pierwsza biografia poświęcona Eugeniuszowi Bodo autorstwa Ryszarda Wolańskiego. Obyśmy doczekali się kolejnych.
Przez wiele lat zapomniane i traktowane z przymrużeniem oka, kino międzywojenne wciąż kryje w sobie szereg tajemnic. Nie zostało opisane ono samo, niewiele wiemy także o życiu wielu z ówczesnych gwiazd, których jedynym świadectwem sławy są stare filmy i zakurzone okładki kolorowych pism. Na szczęście to także się zmienia, a do ekskluzywnego grona posiadaczy własnej biografii dołączył niedawno Eugeniusz Bodo (1899-1943).
Jednym z tematów wciąż czekających na zbadanie jest homoseksualizm twórców polskiego kina, a także możliwe do odczytania wątki homoerotyczne obecne na ekranie. Jedną z postaci nadającą się idealnie do postawienia tego typu pytań, jest właśnie Bodo, plotki o jego homo- czy też biseksualizmie funkcjonują zresztą od lat.
Z ziemi szwajcarskiej
Urodził się w Genewie w 1899 roku z ojca Szwajcara i matki Polki. Naprawdę nazywał się Bohdan Eugene Junod, a scena była dla niego od dziecka środowiskiem naturalnym, po tym jak rodzina osiadła w Łodzi, ojciec prowadził tam kino-teatr „Urania” (po latach Bodo nazwie tak swoją firmę producencką). Nic dziwnego, że występować zaczął już jako dziecko, a wieku dwudziestu lat postanowił podbić stolicę. Od tego czasu jego kariera nabiera rozpędu, a on sam staje się gwiazdorem kabaretu wyśpiewującym w kolejnych rewiach przeboje w rodzaju „Titine”. Potem przyjdzie czas na kino, debiutował jeszcze w filmie niemym, w „Rywalach” (1925) Henryka Szaro. Zaczynał od niewielkich ról charakterystycznych by szybko zacząć grać postacie wiodące. Z cza... ( Pozostało znaków: 7765 )
Ten artykuł został przeniesiony do archiwum
Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu Przyjaciel Queer.pl.
Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.
Jak uzyskać kod?
Wyślij SMS na numer
7268
o treści:
IS CZYTAJ 187135
(koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez
48 godzin.
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez: