logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
20.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
59
4
20

Patti i Robert oraz jego faceci

"Poniedziałkowe dzieci" Patti Smith

Dodano: 19.09.2012, Aktualizacja: 10.02.2015

Była z nich niezła para. Oboje biedni i trochę zagubieni w Nowym Jorku. Bardzo młodzi i pełni pasji do sztuki. Ona – początkująca poetka, która za parę lat przeistoczy się w charyzmatyczną rockową wokalistkę („Because the night”, „People have the Power”). On – artysta sztuki konceptualnej, który za parę lat przeistoczy się w słynnego fotografa. Ona heteryczka, on gej. Patti Smith i Robert Mapplethorpe. Po kilku latach ten niezwykły związek się rozpadnie, ale nigdy do końca. Patti będzie czuwać przy Robercie, gdy ten umrze na AIDS w 1989 r.

„Poniedziałkowe dzieci” to opowieść Patti Smith o jej związku z Robertem. Napisałbym „memuary”, ale brzmi to tak XIX-wiecznie, że zupełnie nie pasuje. To ksiązka zdecydowanie XXI-wieczna: dla Patti homoseksualizm jej faceta nie stanowi tabu, którym „nie wypada epatować”. Seks z facetami? Tylko dla kasy! Poznali się 1967 r. Mieli po 20 lat. Czuli się wolni, ale i nierzadko… głodni. Ledwo wiązali koniec z końcem, mieszkali w wynajmowanych ruderach, imali się przypadkowych zajęć. Cały czas również kręcili się wokół artystycznej bohemy Nowego Jorku i tworzyli. Patti pisała wiersze – na pewno kojarzycie tę słynną strofę: Jezus umarł za cudze grzechy, ale nie moje. A Robert był non stop zaprzątnięty swoimi instalacjami artystycznymi. Dopiero odkr...   ( Pozostało znaków: 3226 )
Mariusz Kurc Autor: Mariusz Kurc Stały publicysta Queer.pl, redaktor naczelny pisma „Replika”, członek Kampanii Przeciw Homofobii i Grupy Inicjatywnej ds. Związków Partnerskich Z Krzysztofem Tomasikiem prowadzi w radiu TOK FM audycję "Lepiej późno niż wcale" o tematyce LGBT, z Bartoszem Żurawieckim prowadzi Klub Filmowy LGBT w Krytyce Politycznej w Warszawie.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 187134   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Patti i Robert oraz jego faceci Okładka "Poniedziałkowych dzieci" Patti Smith
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku