logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
13.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
30
1
4

Wywiady Repliki: Janusz Marchwiński

Wszystkie przegięcia świata

Dodano: 17.09.2012, Aktualizacja: 05.05.2014

Z Januszem Marchwińskim, dziennikarzem, mecenasem sztuki, aktorem, właścicielem krakowskiego klubu Cocon, rozmawia Radek Oliwa

Wieloletni pracownik Radia Wolna Europa, współpracownik Jana Nowaka Jeziorańskiego, właściciel krakowskiego Coconu, największego klubu LGBT w Polsce, mecenas sztuki, aktor, prezes niemieckiej organizacji polonijnej, Oficer Orderu Odrodzenia Polski. Która z tych ról jest Ci najbliższa? Wszystkie. Bez jednej nie byłoby drugiej. Zacznijmy więc od twojego wyjazdu z Polski w 1969 r. W apogeum nagonki antysemickiej. Moja matka była pochodzenia żydowskiego, ojciec był Polakiem. Zamykanie perspektyw życiowych osobom z tą „przypadłością” etniczną sprawiło, że Polskę opuściła rzesza ludzi, głównie młodych. Miałem 21 lat. Jak trafiłeś do Radia Wolna Europa? Jan Nowak Jeziorański przeprowadził ze mną rozmowę kwalifikacyjną w Rzymie. Po zakończeniu wstał, podał mi rękę i powiedział: „zatrudniam pana”. Ta sentencja sprawiła, że następne 24 lata życia miałem „umeblowane”. Jaki był klimat w RWE? Polska sekcja redakcyjna Wolnej Europy składała się z przedwojennych jeszcze dziennikarzy, spikerów, wybitnych postaci życia społecznego, politycznego. Nauczyłem się tam innego patrzenia na świat. Zawsze mówiłem, że ci ludzie nauczyli mnie jeść nożem i widelcem. Mówiło się o homoseksualności? W tamtych czasach w ogóle o takich sprawach się nie mówiło. To pozostawało w sferze prywatności i jako takie było respektowane. Ale zostałeś obsmarowany przez „bezpiekę” w pewnym paszkwilu. Ale to już było w stanie wojennym. Została wówczas wydana książka pt. „Ufam ci Kilroy”, w której występuje m.in. Jan Nowak Jeziorański. Pisał to pan o budzącym skojarzenia nazwisku: Uberman. Poświęcił mi cały rozdział, który zaczyna się bardzo pochlebnie: Marchwiński był wysokim, niesłychanie przystojnym brunetem i Kilroyowi przez myśl przeszło, że ten to się musi podobać facetom. Znalazły się tam także jednoznaczne insynuacje na temat twojej orientacji seksualnej, prawda? Ależ tak! Napisano, że byłem w związku ówczesnym dyrektorem, następcą Jana Nowaka Jeziorańskiego, Zygmuntem Michałowskim, który już nie żyje. Ale to oczywiście bzdury wyssane z palca. Z brudnego palca bezpieki. (śmiech) To nie miało wpływu na pracę RWE? Nie, absolutnie nie. W tamtym środowisku nie istniał nawet fenomen „szeptanki”, plotkarstwa. Z pewn...   ( Pozostało znaków: 9500 )
Radek Oliwa Autor: Radek Oliwa Queer.pl Założyciel portalu Queer.pl, fundator Równość.org.pl, członek Grupy Inicjatywnej ds. Związków Partnerskich.

https://twitter.com/roliwa


Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 187133   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Wywiady Repliki: Janusz Marchwiński Janusz Marchwiński (Fot. ro)
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku