logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
18.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
13
0
0

Pierwiastek obcości

"Gejerel" Krzysztofa Tomasika

Dodano: 20.07.2012, Aktualizacja: 20.07.2012

Swoją książkę „Gejrel” Krzysztof Tomasik otwiera konstatacją, że epoka PRL-u, choć historycznie wcale przecież nie odległa, zdążyła już obrosnąć całkiem złożona mitologią. Socjalizm dzisiaj postrzegany jest jako przeszłość tak absurdalna, zabawna, a jednocześnie podszyta autentyczną grozą politycznego terroru, że trudno obecnie mówić i pisać o niej bez dystansu. Tak wiele zmieniło się w polskiej codzienności, a i tempo tych zmian okazało się tak zawrotne, że PRL rzeczywiście wydaje się zamierzchłą epoką legend i baśni. Cezura roku 1989 zmieniła perspektywę patrzenia na wiele kwestii. Temat homoseksualności wcześniej nie istniał w debacie publicznej, bo nie licował w żaden sposób z polityką społeczną PZPR. Ale nie udało się go przecież zupełnie wymazać.

Swoją książkę „Gejrel” Krzysztof Tomasik otwiera konstatacją, że epoka PRL-u, choć historycznie wcale przecież nie odległa, zdążyła już obrosnąć całkiem złożona mitologią. Socjalizm dzisiaj postrzegany jest jako przeszłość tak absurdalna, zabawna, a jednocześnie podszyta autentyczną grozą politycznego terroru, że trudno obecnie mówić i pisać o niej bez dystansu. Tak wiele zmieniło się w polskiej codzienności, a i tempo tych zmian okazało się tak zawrotne, że PRL rzeczywiście wydaje się zamierzchłą epoką legend i baśni. Cezura roku 1989 zmieniła perspektywę patrzenia na wiele kwestii. Temat homoseksualności wcześniej nie istniał w debacie publicznej, bo nie licował w żaden sposób z polityką społeczną PZPR. Ale nie udało się go przecież zupełnie wymazać. Tomasik swoją książką udowadnia, że wątek homoseksualności również w PRL-owskiej przestrzeni społeczno-kulturowej znalazł swoje miejsce, choć było ono bardzo szczególne, a określenie „temat niszowy” wydaje się mocnym eufemizmem. W pierwszej kolejności autor mówi o stosunku władz do – w ich przekonaniu – problemu homoseksualistów; dekada po dekadzie omawia, jakim modyfikacjom ulegała polityka wobec obywateli LGBT, zarówno oficjalna, jak i ta zupełnie utajniona (szeroko rekonstruuje wydarzenia wokół niesławnej akcji „Hiacynt”). Dalej Tomasik pisze o mediach, o tym, w jakim ...   ( Pozostało znaków: 5768 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 187119   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku