logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
12.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
23
0
0

Amant filmowy na chwilę

Jerzy Pietraszkiewicz (1917-2005)

Dodano: 13.07.2012, Aktualizacja: 13.07.2012

Był jednym z aktorów o którym „się wiedziało”. Na ekranie grał z Niną Andrycz, na scenie z Ireną Eichlerówną, w życiu jego partnerem był wybitny tancerz Witold Gruca.

Był jednym z aktorów o którym „się wiedziało”. Na ekranie grał z Niną Andrycz, na scenie z Ireną Eichlerówną, w życiu jego partnerem był wybitny tancerz Witold Gruca. Jego kariera należy do nietypowych. Grał ważne i cenione role dramatyczne w różnych teatrach, zaczął od Białegostoku, potem była Jelenia Góra, Poznań, Gdynia, Wrocław i Warszawa. Na początku lat 50. stał się czołowym amantem polskiego kina. Wtedy zaangażował się do teatru wyspecjalizowanego w lżejszym repertuarze – Syreny, gdzie grał i prowadził konferansjerkę ze Stefanią Grodzieńską, potem na wiele lat trafił do Komedii. Propozycje filmowe nagle przestały napływać. Dziś, siedem lat po śmierci, jest aktorem zupełnie zapomnianym. Z Krymu do teatru Urodził się 8 sierpnia 1917 roku w Jałcie. Cztery lata później wraz z rodzicami wrócił do Polski, mieszkali na kresach. Po maturze Pietraszkiewicz postanowił zostać aktorem, studia w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej w Warszawie ukończył w 1939 roku. Mimo wybuchu wojny udało mu się trafić na scenę, zaangażował się do teatru, który w Białymstoku za zgodą władz radzieckich prowadził wybitny aktor i reżyser Aleksander Węgierko, wielka miłość Niny Andrycz. Tam Pietraszkiewicz po raz pierwszy zetknął się z klasycznymi sztukami, grał w „Intrydze i miłości”, „Pigmalionie”, wystąpił też jako Wacław w „Zemście”, do tej roli powróci jeszcze dwukrotnie, w Poznaniu i Warszawie. Musiał połknąć bakcyla ...   ( Pozostało znaków: 6150 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 187116   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Amant filmowy na chwilę Jerzy Pietraszkiewicz
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku