logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
13.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
4
23
54

Stadiony homofobii

Odpowiedzialni nie widzą problemu

Dodano: 05.06.2012, Aktualizacja: 17.01.2013

Za kilka dni EURO 2012. Czy Polska jest gotowa na przyjęcie kibiców, sportowców, dziennikarzy z całej Europy? Czy na polskich stadionach homo- i biseksualni kibice mogą czuć się bezpiecznie? UEFA i PZPN zapewniają, że tak, ale na krótko przed mistrzostwami pseudokibice dalej czują się bezkarni a BBC przypomina nam o rasizmie, antysemityzmie i homofobii na polskich stadionach.

Za kilka dni EURO 2012. Czy Polska jest gotowa na przyjęcie kibiców, sportowców, dziennikarzy z całej Europy? Czy na polskich stadionach homo- i biseksualni kibice mogą czuć się bezpiecznie? UEFA i PZPN zapewniają, że tak, ale na krótko przed mistrzostwami pseudokibice dalej czują się bezkarni a BBC przypomina nam o rasizmie, antysemityzmie i homofobii na polskich stadionach. W PZPN nie ma zgody, UEFA szanuje różnorodność „Przeciwko homofobii w piłce nożnej” – taką akcję w 2009 roku zainicjował Niemiecki Związek Piłki Nożnej (DFB) przed jednym z meczów eliminacyjnych do Mistrzostw Świata. Przewodniczący DFB, przedstawiciele fanklubów oraz piłkarze podpisali wtedy deklarację, zobowiązującą do walki z dyskryminacją na stadionach. DFB dodatkowo wypuściła 80 tys. ulotek „Wiele kolorów - jedna gra. Przeciwko dyskryminacji osób homoseksualnych w piłce nożnej". Zapytaliśmy Polski Związek Piłki Nożnej, czy nie było w planach podobnej akcji w Polsce, i czy zdaniem PZPN homo-, biseksualni i transpłciowi kibice mogą czuć się bezpiecznie na polskich stadionach podczas EURO 2012. Nie ma zgody na dyskryminację, ale PZPN nie prowadziło żadnych sprecyzowanych działań w tym kierunku – powiedziała nam rzeczniczka PZPN, Agnieszka Olejkowska. Olejkowska przypomina też, że organizatorem meczów i równocześnie organem odpowiedzialnym za ich bezpieczeństwo jest UEFA. Nic nie wiadomo także o działaniach Ministerstwa Sportu. W przeszłości razem z Ministerstwem prowadziliśmy kampanię dotyczącą wyeliminowania rasizmu ze stadionów. Faktycznie – statystyki pokazują, że jest mniej przypadków – dodaje rzeczniczka PZPN w rozmowie z nami. Walki z homofobią jednak nie będzie. Jak do problemu podchodzi UEFA? Rzecznik prasowy EURO 2012 w Polsce, Juliusz Głuski, powiedział nam, że Stanowisko EURO 2012 Polska jest jednoznaczne: nie ma miejsca dla homofobii na stadionach i poza nimi. Głuski przypomina o prowadzonej przez UEFA od lat kampanii, RESPECT, w której mowa jest także o szacunku względem mniejszości seksualnych. Kampania RESPECT składa się z kilku projektów, o jednym z nich – Uszanuj Różnorodność, czytamy na stronach UEFA: „Na mistrzostwach powstaną setki stref integra...   ( Pozostało znaków: 9169 )
Magda Dropek Autor: Magda Dropek Redaktorka portalu Queer.pl, członkini zarządu Fundacji Równość.org.pl Współtwórczyni krakowskiego cyklu spotkań dyskusyjnych Klub Queer.pl, od 2012 roku zaangażowana w organizację festiwalu Queerowy Maj i krakowskiego Marszu Równości. Interesuje się kwestiami związanymi z feminizmem i teorią queer

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 187105   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Stadiony homofobii (c) victoria p. - Fotolia.com
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku