logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
21.11.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
39
2
4

Poczet królowych polskich

Nowa powieść Marcina Szczygielskiego

Dodano: 22.12.2011, Aktualizacja: 22.12.2011

Alternatywna historia Polski XX wieku i życia Iny Benity, opowiedziana z perspektywy kobiet i gejów. Ale dla biseksualisty, transa i lesbijki też znalazło się miejsce

Alternatywna historia Polski XX wieku i życia Iny Benity, opowiedziana z perspektywy kobiet i gejów. Ale dla biseksualisty, transa i lesbijki też znalazło się miejsce. Wielkimi krokami zbliża się koniec roku 2011, mogę więc bez przesady stwierdzić, że jednym z najprzyjemniejszych zaskoczeń literackich ostatnich dwunastu miesięcy okazała się dla mnie powieść „Poczet królowych polskich”. Jej autorem jest Marcin Szczygielski, wyjątkowo płodny autor mający na swoim koncie już kilkanaście tytułów, w tym gejowskie bestsellery „Berek” i „Bierki” (ale także książkę kulinarną, powieści dla młodzieży i sztuki teatralne), który tym razem przedstawił jak dotąd swoje najlepsze i najdojrzalsze dzieło. Dwa światy, dwie kobiety „Poczet królowych polskich” jest sagą z mnóstwem postaci, skupionych wokół bohaterek noszących tytułowe nazwisko Król, ale najważniejsze są dwie kobiety: Ina Marr, przedwojenna gwiazda filmowa, której dzieje poznajemy niemal od dzieciństwo spędzonego na warszawskiej Pradze, i żyjąca współcześnie Magda Król, pracująca w dużym wydawnictwie, mieszkająca w centrum stolicy i mająca niewielkie pojęcie o historii swojej rodziny. Nawet ojca poznała dopiero w klasie maturalnej, odwiedzając go w chylącym się już ku upadkowi Związku Radzieckim razem ze swoim przyjacielem Adrianem (opis tej wizyty to jedna z najlepszych scen w książce). Magda jest w powieści postacią kluczową, ale także symboliczną. Ucieleśnia współczesne podejście osób, które zarówno w szkole, jak i poza nią, mają szansę poznać jedynie kadłubkową historię Polski, w której nie ma miejsca dla żadnych mniejszości, etnicznych ani seksualnych, także kob...   ( Pozostało znaków: 7008 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 187059   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Poczet królowych polskich "Najlepsze i najdojrzalsze dzieło" Marcina Szczygielskiego?
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku