logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
16.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
24
1
3

Pisarz Michał i luj Mariusz

"Drwal" Michała Witkowskiego

Dodano: 16.12.2011, Aktualizacja: 16.12.2011

„Drwalem” Michał Witkowski próbuje powtórzyć sukces „Lubiewa”, a przy okazji podbić publiczność zaczytującą się w kryminałach. Czy to się może udać?

„Drwalem” Michał Witkowski próbuje powtórzyć sukces „Lubiewa”, a przy okazji podbić publiczność zaczytującą się w kryminałach. Czy to się może udać? Od momentu ukazania się „Lubiewa” (2005) Michał Witkowski uznawany jest za złote dziecko polskiej literatury. Ma na swoim koncie liczne nagrody (Paszport Polityki, Nagroda Literacka Gdynia, finał Nike), podkupują go coraz większe wydawnictwa (najpierw W.A.B., teraz Świat Książki), a media głównego nurtu pozytywnie piszą o kolejnych książkach, nawet tak nieudanych jak poprzedniczka „Drwala”, czyli „Margot” (2009). Ważnym aspektem pisarstwa Witkowskiego jest homoseksualność. O tym było „Lubiewo”, które stało się krokiem milowym dla polskiej literatury gej-les. W kolejnych książkach pisarz starał się jednak uciekać od etykiety autora gejowskiego, na ile uciec się dało. Dlatego w „Fototapecie” (2006) i „Barbarze Radziwiłłównie z Jaworzna-Szczakowej” (2007) wątki homoerotyczne były bardzo niejednoznaczne i właściwie marginalne, a w „Margot” lesbijki (a właściwie jakieś lesbofony, tak monstrualnie zostały przedstawione) odgrywały jedynie rolę barwnego tła. Nowy, stary temat Wydaje się, że przy okazji „Drwala” Michał Witkowski zrozumiał wreszcie, że od „Lubiewa” nie ma sensu uciekać, podobnie jest z homoseksualnością. W efekcie mamy tu do czynienia z licznymi nawiązaniami do sukcesu sprzed sześciu lat – znów głównym bohaterem jest pisarz wzorowany na autorze (wówczas Michaśka Literatka, tutaj po prostu Michał Witkowski), który spędza czas w nadmorskiej miejscowości (Międz...   ( Pozostało znaków: 6658 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 187056   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku