logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
18.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
256
2
17

Związki obroniły się w pierwszym czytaniu

Sukces społeczności LGBT

Dodano: 28.07.2011, Aktualizacja: 28.07.2011

27 lipca, na posiedzeniu Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, odbyło się historyczne – pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o umowie związku partnerskiego. Stosunkiem głosów 29 do 10, projekt skierowano do dalszych prac w podkomisji nadzwyczajnej. Prawo i Sprawiedliwość oraz Polska Jest Najważniejsza wnioskowały o odrzucenie ustawy w pierwszym czytaniu. 26 członków połączonych komisji zagłosowało przeciw tej opcji, 12 ją poparło. Wiceminister sprawiedliwości, Zbigniew Wrona, zarekomendował dalsze prace nad ustawą, ale przyznał, że rząd jeszcze nie ma w tej sprawie stanowiska.

27 lipca, na posiedzeniu Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, odbyło się historyczne, pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o umowie związku partnerskiego. Stosunkiem głosów 29 do 10, projekt skierowano do dalszych prac w podkomisji nadzwyczajnej. Prawo i Sprawiedliwość oraz Polska Jest Najważniejsza wnioskowały o odrzucenie ustawy w pierwszym czytaniu. 26 członków połączonych komisji zagłosowało przeciw tej opcji, 12 ją poparło. Wiceminister sprawiedliwości, Zbigniew Wrona, zarekomendował dalsze prace nad ustawą, ale przyznał, że rząd jeszcze nie ma w tej sprawie stanowiska. Dużo zależy od premiera Projekt ustawy, w imieniu wnioskodawców, przedstawił poseł Ryszard Kalisz, podkreślając w uzasadnieniu "godność każdego człowieka gwarantowaną przez konstytucję" oraz dodając, że "państwo powinno umożliwić realizacje prawa do poszanowania godności także tej grupie obywateli, która nie chce lub nie może zawierać związków małżeńskich". "To było bardzo ważne wydarzenie. Szkoda tylko, że pan marszałek Grzegorz Schetyna nie zdecydował się na plenarne czytanie projektu ustawy" - powiedział naszemu portalowi Ryszard Kalisz, przewodniczący Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Jak poseł SLD ocenia posiedzenie komisji? "Było interesujące. Z pewnością jest powód do satysfakcji. Na wystąpienia posłów PiS-u, którzy zapomnieli o gwarantowanych prawach i wolnościach obywatelskich, niech spłynie dar zapomnienia. Szkoda oczywiście, że czytanie odbyło się tak późno, pozostaję jednak z nadzieją, że uda się jeszcze w tej kadencji zakończyć prace nad projektem ustawy. Przyznaję, że może być trudno - nasz parlament ma bowiem przechył konserwatywny" - dodaje poseł Kalisz. Sojusz Lewicy Demokratycznej stał murem za projektem ustawy przygotowanej we współpracy z Grupą Inicjatywną ds. związków partnerskich. Głos zabrała m. in. posłanka SLD, Zdzisława Janowska, która współpracowała z prof. Marią Szyszkowską przy projekcie ustawy o związkach partnerskich, "zamrożonym" przez ówczesnego marszałka Włodzimierza Cimoszewicza. "Ubolewam, że projekt ustawy, który w latach 2003/2004 przygotowywałam z prof...   ( Pozostało znaków: 9138 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 187013   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Związki obroniły się w pierwszym czytaniu Ryszard Kalisz (fot. R. Oliwa)
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku