logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
18.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
110
4
2

Związkowcy

Trzymajmy kciuki za małe zwycięstwo

Dodano: 22.07.2011, Aktualizacja: 22.07.2011

W drugiej połowie maja SLD złożył w Sejmie projekt ustawy o związkach partnerskich przygotowany we współpracy z nami, Grupą Inicjatywną ds. Związków Partnerskich. W konsekwencji po kilkuletniej przerwie na forum publiczne powróciła debata na temat związków.

W drugiej połowie maja SLD złożył w Sejmie projekt ustawy o związkach partnerskich przygotowany we współpracy z nami, Grupą Inicjatywną ds. Związków Partnerskich. W konsekwencji po kilkuletniej przerwie na forum publiczne powróciła debata na temat związków. To świetny prezent na 2. urodziny naszego istnienia. Marszałek Grzegorz Schetyna powiedział 30 czerwca br. na spotkaniu z Ygą Kostrzewą i Tomkiem Szypułą z naszej Grupy oraz Piotrem Pacewiczem i Ewą Siedlecką z „Gazety Wyborczej”, że skieruje projekt do pierwszego czytania. Ma się ono odbyć przed Komisją Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisją Polityki Społecznej i Rodziny Sejmu 27 lipca br. (o godz.13.00). Bylibyśmy niepoprawnymi optymistami, gdybyśmy wierzyli, że ustawa zostanie uchwalona przed końcem kadencji obecnego Sejmu. Niemniej, sama debata w Sejmie nt. związków partnerskich - pierwsza taka w Polsce - będzie ogromnym krokiem naprzód. Martwy temat? W czerwcu 2009 r. zebraliśmy się w piątkę (Yga Kostrzewa, Mariusz Kurc, Krystian Legierski, Tomasz Szypuła oraz Katarzyna Szustow, która po kilku miesiącach zrezygnowała z udziału w pracach Grupy) i zastanawialiśmy, co możemy zrobić, by została uchwalona ustawa o związkach partnerskich. Od czasu, gdy na przełomie 2004 i 2005 r. senacki projekt ustawy autorstwa senator Marii Szyszkowskiej trafił do Sejmu i utknął w „zamrażarce” marszałka Włodzimierza Cimoszewicza, o związkach par tej samej płci nie mówiło się praktycznie nic. Ani w polityce, ani w mediach, ani nawet w społeczności LGBT. Temat był martwy. Postanowiliśmy zacząć od ożywienia dyskusji i od przygotowania projektu ustawy. Ale jaki miałby być to projekt? Jego zarysy zaczęły powstawać podczas naszych debat. Jesienią i zimą 2009/2010 roku objechaliśmy 16 największych miast z otwartymi spotkaniami dotyczącymi związków partnerskich. Opowiadaliśmy o tym, jakie formy przybierają uregulowania prawne dotyczące jednopłciowych par (małżeństwo, związek partnerski, francuski model PACS oraz konkubinat) i o krajach, które je przyjęły. Pytaliśmy też o najlepszą strategię wprowadzenia legalnych związków jednopłciowych w Polsce. Owocem tych debat było sformułowanie jedenastu postulatów w formie założeń do przyszłej ustawy. Jednocześnie do klubów parlamentarnych wysłaliśmy pis...   ( Pozostało znaków: 9573 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 187011   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Związkowcy Grupa Inicjatywna ds. Związków Partnerskich, początek lipca 2011 r.: (od lewej) z tyłu Tomasz Szypuła i Mariusz Kurc (obaj z Kampanii Przeciw Homofobii), z przodu Yga Kostrzewa (Lambda Warszawa) i Krystian Legierski (Zieloni 2004) (fot. A. Konieczna - Pur
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku