logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
24.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
112
0
12

Ranking: "Słowo na L" - reaktywacja gwiazd

Słynne aktorki w serialu

Dodano: 20.05.2011, Aktualizacja: 21.01.2014

7 maja w nadającym po polsku kanale Fox Life zaczęła się emisja szóstej, ostatniej serii „Słowa na L” (2004-2009). Ten amerykański serial, w którym prawie wszystkie kobiety to lesbijki albo biseksualistka, ma już status kultowego, wierne grono fanek i fanów zdobył także w Polsce. Dzięki niemu nieznane wcześniej aktorki w rodzaju Katherine Moenning (Shane) czy Leishy Hailey (Alice) zyskały ogromną popularność, a w społeczności lesbijskiej wręcz uwielbienie. Ale „Słowo na L” stało się także sposobem na przypomnienie szeregu nieco zapomnianych gwiazd lat 70., 80. i 90., które zazwyczaj pojawiając się gościnnie na drugim planie, często po raz pierwszy miały okazję wcielić się w rolę lesbijki. Warto przypomnieć niektóre z nich.

1O. JENNIFER BEALS (Bette) Kiedy pojawiła się na planie „Słowa na L”, jej kariera aktorska trwała już ponad 20 lat. Największy sukces osiągnęła jako dwudziestolatka grając główną rolę Alex we „Flashdance” (1983), prostej opowieści o biednej dziewczynie, dla której szansą na dostanie się do lepszego świata jest taniec. Film odniósł sukces i zwrócił uwagę na młodziutką Beals, która otrzymała nominację do Złotego Globu. Do sekwencji seksownego tańca z „Flashdance” nawiązała później w jednym z teledysków Jennifer Lopez. Niestety, role Beals z kolejnych lat trudno nazwać udanymi, a z czasem w jej filmografii zaczęły przeważać produkcje klasy B. Sytuację zmienił dopiero udział w „Słowie na L”, gdzie pojawiała się jako posągowa Bette Porter, jedna z głównych bohaterek, która w pierwszym sezonie wraz ze swoją partnerką Tiną (Laurel Holloman) stara się o dziecko. 9. PAM GRIER (Kit) Kit – starsza siostra Bette Porter to jedyna, zdecydowanie heteroseksualna postać „Słowa na L”. Kiedyś była wziętą piosenkarką, potem pojawiły się alkohol i narkotyki, ostatecznie spokój znalazła w społeczności lesbijek prowadząc dla nich knajpę „Planet”. Adorowana przez transpłciowego Ivana (Kelly Lynch, patrz miejsce 8) i seksualną rekordzistkę Papi (Janina Gavankar), po nieudanym romansie z żonatym mężczyzną, związuje się z dużo młodszym panem-nianią (Dallas Roberts). Kariera Pam Grier była równie burzliwa, co życie granej przez nią bohaterki. Urodzona w 1949 r., w latach 70. była gwiazdą murzyńskiego kina gangsterskiego, które czarni realizowali jako alternatywę dla filmów głównego nurtu. Najsłynniejsze tytuł ówczesnego okresu to „Foxy Brown” (1974), do którego nawiązał Quentin Tarantino obsadzając po latach Grier jako tytułową „Jackie ...   ( Pozostało znaków: 7516 )
Krzysztof Tomasik Autor: Krzysztof Tomasik Stały publicysta Queer.pl, badacz polskiego homoseksualizmu, biografista Autor książek "Homobiografie" (2008) i "Gejerel" (2012), redaktor zbioru PRL-owskich reportaży "Mulat w pegeerze" (2011). Na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej w Warszawie prowadzi zajęcia z cyklu "Inna strona polskiego kina", wraz z Mariuszem Kurcem współgospodarz programu "Lepiej późno niż wcale" w radiu Tok Fm.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186991   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Ranking: "Słowo na L" - reaktywacja gwiazd 10. Jennifer Beals
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku