logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
18.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
30
1
12

Zmarł autor "Rudolfa"

Marian Pankowski (1919-2011)

Dodano: 05.04.2011, Aktualizacja: 05.04.2011

3 kwietnia w wieku 92 lat zmarł Marian Pankowski. Całe lata należał do pisarzy znanych tylko wąskiemu gronu literackich entuzjastów. Większość swojego życia spędził w Belgii, a jednocześnie nie chciał być zaliczany do twórców emigracyjnych. Począwszy od 1958 r. przyjeżdżał do Polski i wydawał tu swoje książki. Dzięki swej długowieczności doczekał się chwili chwały, kiedy wreszcie został doceniony przez krytykę literacką, owacyjnie przyjmowany, cześć jego twórczości została powtórnie wydana.

3 kwietnia w wieku 92 lat zmarł Marian Pankowski. Całe lata należał do pisarzy znanych tylko wąskiemu gronu literackich entuzjastów. Większość swojego życia spędził w Belgii, a jednocześnie nie chciał być zaliczany do twórców emigracyjnych. Począwszy od 1958 r. przyjeżdżał do Polski i wydawał tu swoje książki. Dzięki swej długowieczności doczekał się chwili chwały, kiedy wreszcie został doceniony przez krytykę literacką, owacyjnie przyjmowany, cześć jego twórczości została powtórnie wydana. Zaczęło się od „Rudolfa”. Na fali powodzenia „Lubiewa” w 2005 r. Korporacja Ha!art wznowiła powieść, której nowatorstwo i kunszt literacki zostało docenione dopiero wówczas, 25 lat po napisaniu książki. Gdy ją wydano po raz pierwszy w Polsce w 1984 r., przeszła niezauważona, a nieliczne recenzje uznały ją za dzieło pornograficzne. Po latach Pankowski zapytany w wywiadzie przez Katarzynę Bielas, czy nie ma nic przeciwko pewnemu zaszufladkowaniu „Rudolfa” jako l...   ( Pozostało znaków: 4127 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186979   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Zmarł autor "Rudolfa" Marian Pankowski (fot. M. Kobyliński, wikipedia)
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku