logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
21.11.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
23
0
4

Iwaszkiewicz i inni

Wojciech Śmieja - "Literatura, której nie ma"

Dodano: 21.01.2011, Aktualizacja: 21.01.2011

Wydawać by się mogło, że literatura gej-les na dobre osadziła się w polskim pejzażu, nie sposób już zliczyć wszystkich książek o tej tematyce, które w ciągu ostatnich pięciu lat ukazały się na rynku, zarówno jeśli chodzi o tłumaczenia, jak i rodzimą produkcję. A jednak wbrew pozorom to osadzenie jest wyjątkowo płytkie, skoro dostajemy dopiero drugą propozycją książkową omawiającą ten fenomen.

Wydawać by się mogło, że literatura gej-les na dobre osadziła się w polskim pejzażu, nie sposób już zliczyć wszystkich książek o tej tematyce, które w ciągu ostatnich pięciu lat ukazały się na rynku, zarówno jeśli chodzi o tłumaczenia, jak i rodzimą produkcję. A jednak wbrew pozorom to osadzenie jest wyjątkowo płytkie, skoro dostajemy dopiero drugą propozycją książkową omawiającą ten fenomen. Jest nią „Literatura, której nie ma. Szkice o polskiej literaturze homoseksualnej” Wojciecha Śmiei. Pierwsze było „Homo niewiadomo” Błażeja Warkockiego z 2007 r. O ile jednak Warkocki skupił się na współczesnych pisarzach i pisarce (Grzegorz Musiał, Izabela Filipiak), do tego sporo miejsca poświęcając twórcy wcale nie tak oczywistemu w kontekście homoseksualizmu (Andrzej Stasiuk), o tyle Śmieja zapuszcza się w rejony bardziej odległe w czasie, zaczynając od pisarza najbardziej kanonicznego w tym kontekście – Jarosława Iwaszkiewcza. Homo-literatura Zacząć trzeba od samego pojęcia „literatura homoseksualna”, które wciąż wywołuje kontrowersje. Śmieja we wstępie wyjaśnia: „Dla wielu ludzi pytanie o seksualność literatury wydawać się może obrazoburcze. Niemniej jednak tematyka miłości, pożądania i seksualności jest wszechobecna: począwszy od Pieśni nad pieśniami i Iliady, poprzez lirykę miłosną trubadurów i Ulissesa Jamesa Joyce'a, aż po twórczość Michela Houellebecqa czy Elfriede Jelinek. Na dobrą sprawę ma...   ( Pozostało znaków: 6084 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186958   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku