logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
18.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
102
1
6

2010 - Podsumowanie roku, cz. II

Kultura LGBT i wydarzenia LGBT na świecie

Dodano: 04.01.2011, Aktualizacja: 04.01.2011

Nie od dzisiaj wiadomo, że wobec średniego zainteresowania problematyką gejowsko-lesbijską polskich polityków, najwięcej w kwestii LGBT dzieje się dzięki kulturze. I to zarówno tej wysokiej, jak i niskiej. Zapraszamy na drugą część podsumowania zakończonego właśnie roku 2010. Tym razem poszczególne dziedziny kultury i wydarzenia LGBT ze świata.

Divy, jak zwykle, trzymały się mocno, choć nie wszystkie. Cyndi Lauper odpłynęła w niezbyt tęczowe klimaty płytą z bluesowymi coverami ("Memphis Blues"), Annie Lennox nagrała kolędy (!) - album "A Christmas Cornucupia" a Nina Hagen - piosenki w stylu hippie/gospel o... Jezusie (!) - album "Personal Jesus". Nie udał się też specjalnie powrót Lizy Minnelli z płytą "Confessions" (nudne covery), ciut lepiej poszło Boyowi George'owi z "Ordinary alien", jego pierwszą propozycją od ośmiu lat. A juz zupełnie przyzwoicie wróciła kapela Skunk Anansie z charyzmatyczną Skin (płyta "Wonderlustre"). Kylie dodała jeszcze jeden taneczny album do swej dyskografii. Scissor Sisters stylistycznie powróciły do lat 80. na płycie "Night Work". Katy Perry miała trzy kawałki ze zbioru "Teenage Dream" na pierwszym miejscu Billboardu. Christina Aquilera zaliczyła komercyjną wpadkę albumem 'Bionic" ("Burleską" trochę się odkuła), podobnie jak Rufus Wainwright z "All days are nights: songs for Lulu". Prawie niezauważona została w Polsce płyta „Swanlights” grupy Antony and the Johnsons, nagrana w typowym dla zespołu klimacie z wyeksponowanym, nieziemskim wokalem Antony’ego Hegarty. Za to styl zmieniła australijska piosenkarka Sia. Najlepiej znana z pięknych ballad (jak “Breathe Me” wykorzystane w serialu “Sześć stóp pod ziemią”) zaskoczyła tanecznymi rytmami na płycie “We Are Born”, ale nie zaniedbała też wielbicieli wolniejszych kawałków prezentując cover przeboju Madonny sprzed dwudziestu lat - “Oh, Father”. Sia jest także współautorką piosenek dla Christiny Aquilery, za jedną z nich napisaną dla “Burleski” jest obecnie nominowana do Złotego Globu (co jest dobrym prognostykiem przed Oscarami). Świetnie radzili sobie m.in.: Jonsi z płytą "Go" wyprodukowaną przez swego chłopaka, Groove Armada z płytą "Black Light", Robyn z tanecznymi hitami z albumu "Body talk". Udaną trasę koncertową "Glam Nation" odbył Adam Lambert. Wyoutował się też 19-letni (!) Joe McElderry, sensacja z Wysp Brytyjskich, który właśnie wydał debiutancki album "Wide Awake". Polskie divy aktywne nieco mniej. Co prawda niezmordowana Maryla Rodowicz przedstawiła swoje wersje przebojów z lat 50., a Renata Przemyk i Kayah nagrały w nowych aranżacjach piosenki z Kabaretu Starszych Panów, ale zarówno “50”, jak i “Panienki z temperamentem” trudno uznać za sensację roku. Większą aktywność można było zaobserwować na innych polach niż artystyczne. I tak Edyta Górniak wzięła udział w “Tańcu z gwiazdami”, czym emoc...   ( Pozostało znaków: 10503 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186954   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
2010 - Podsumowanie roku, cz. II Anna Grodzka, fot. Katka Reszke
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku