logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
12.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
94
6
10

2010 - Podsumowanie roku

Cz I. Polska: Polityka i społeczeństwo

Dodano: 30.12.2010, Aktualizacja: 30.12.2010

Jeszcze jakieś dziesięć miesięcy temu dość powszechne było przekonanie, że rok 2010 będzie dla społeczności LGBT przełomowy. Czy tak było w istocie? Oto przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego roku

Jeszcze jakieś dziesięć miesięcy temu dość powszechne było przekonanie, że rok 2010 będzie dla społeczności LGBT przełomowy. Czy tak było w istocie? Oto przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego roku. EuroPride. To miało być epokowe wydarzenie, a ostatecznie nie było.... klęski. Ale o wielkim sukcesie też trudno mówić. Po prostu Parada taka jak zwykle, no może trochę większa i bardziej kolorowa, z większą ilością gości z zagranicy. Pogoda dopisała – było upalnie. Przeciwników niewielu. Wśród wydarzeń towarzyszących najlepiej udało się zorganizowanie przez Kampanię Przeciw Homofobii centrum festiwalowego Pride House w Nowym Wspaniałym Świecie, siedzibie Krytyki Politycznej. Zapamiętana zostanie też z pewnością przedstawiona w tym samym czasie przez Pawła Leszkowicza w Muzeum Narodowym pierwsza w Polsce wystawa homoerotyczna – Ars Homo Erotica. Poza Warszawą też nie próżnują. Aż do 20 dni rozrósł się krakowski Queerowy Maj. Marsze równości i towarzyszące im festiwale miały miejsce również w Poznaniu i Wrocławiu. A jednak najgłośniejszą demonstracją okazała się blokada planowanego przemarszu faszystów 11 listopada. Wszystko z powodu pobicia przez policję Roberta Biedronia. Przy okazji tego wydarzenia jeszcze raz okazało się jak niewiele jest w samym środowisku gejowsko-lesbijskim solidarności. Nawet przy okazji takiego, wydawałoby się, jednoznacznie negatywnego wydarzenia, pojawiły się głosy oskarżające... Biedronia o robienie społeczności LGBT złego PR-u. Smoleńsk. To bez wątpienia było wydarzenie, które zdominowało na długi czas polską scenę polityczną. Katastrofa lotnicza w której zginęło 96 osób, często pełniących najważniejsze urzędy w państwie, w tym liczni parlamentarzyści i parlamentarzystki oraz prezydent. Dla nas największą stratą była śmierć Izabeli Jarugi-Nowackiej, największej przyjaciółki gejów i lesbijek w polskiej polityce. Wybory. Także wybory prezydenckie up...   ( Pozostało znaków: 8151 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186953   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
2010 - Podsumowanie roku Europride 2010 Warszawa (fot. A. Smarzyńska)
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku