logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
12.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
66
0
16

Następcy Stevena z "Dynastii"

Serialowe ewolucje

Dodano: 04.10.2010, Aktualizacja: 04.10.2010

Steven z "Dynastii" był swego czasu samotnym rodzynkiem w heteroseksualnym cieście telewizyjnych seriali (patrz: tekst Krzysztofa Tomasika): 20 lat później sytuacja jest zupełnie inna i nie chodzi tu tylko o "Queer as folk" czy "Słowo na "L" . Dziś porządna telewizyjna produkcja bez geja obejść się nie może. Po etapie "gej-najlepszy przyjaciel głównej bohaterki" przeszliśmy właśnie do etapu "gej-jedna z pełnoprawnych postaci serialu", a więc bohater z własną historią. W najnowszych produkcjach geje nie wyróżniają się już innością: serial "Glee" właściwie cały składa się z różnych "Innych" - gej jest częścią różnobarwnego korowodu bohaterów a w "Czystej krwi" to wampiry, wilkołaki, menady, zmiennokształtni itd. grają rolę Innych, geje to zwyczajność.

Steven z "Dynastii" był swego czasu samotnym rodzynkiem w heteroseksualnym cieście telewizyjnych seriali (patrz: tekst Krzysztofa Tomasika): 20 lat później sytuacja jest zupełnie inna i nie chodzi tu tylko o "Queer as folk" czy "Słowo na "L" . Dziś porządna telewizyjna produkcja bez geja obejść się nie może. Po etapie "gej-najlepszy przyjaciel głównej bohaterki" przeszliśmy właśnie do etapu "gej-jedna z pełnoprawnych postaci serialu", a więc bohater z własną historią. W najnowszych produkcjach geje nie wyróżniają się już innością: serial "Glee" właściwie cały składa się z różnych "Innych" - gej jest częścią różnobarwnego korowodu bohaterów a w "Czystej krwi" to wampiry, wilkołaki, menady, zmiennokształtni itd. grają rolę Innych, geje to zwyczajność. Polska jest w tym względzie oczywiście mocno zacofana - w rodzimym serialu księdza wciąż spotkać dużo łatwiej niż geja. Oto krótki wybiórczy poczet najfajniejszych serialowych gejów pisany z nadzieją, że już niebawem podobne zestawienie będzie można robić odnośnie lesbijek, osób bi-, transseksualnych itd. itd. David Fisher & Keith Charles David Fisher z serialu „Sześć stóp pod ziemią” to kostyczny trzydziestolatek, który po śmierci ojca ma przejąć rodzinny interes, czyli zakład pogrzebowy. Ma chłopaka – czarnego policjanta, stanowczego i raczej małomównego Keitha (postać idąca pod prąd stereotypowi geja), który w przeciwieństwie do Davida proces akceptacji własnego homoseksualizmu ma już za sobą. W pierwszym sezonie serialu obserwujemy, jak David mozolnie wychodzi z homoseksualnej szafy, zmaga się z własną homofobią, wreszcie robi coming out mamie. Później „pole walki” się poszerza – David i Keith to bodaj najbardziej zniuansowana psychologicznie gejowska para na (zarówno małym jak i dużym) ekranie. Oglądamy ich świat bez retuszu – od homofobicznej mowy i przestępstw nienawiści, poprzez trójkąty i małe skoki w bok: pewnego razu David wraca do domu i spokojnie oświadcza Keithowi, że dziś hydraulik, który naprawiał rury w zakładzie, mu obciągnął, na co Keith z figlarnym uśmiechem reaguje: no to dziś ze mną nie śpisz!). A pod koniec serialu mamy żmudny proces adopcyjny i jeszcze żmudniejszy trud wychowywania dwóch chłopaków przez Davida i Keitha. David i Keith. Kevin Walker & Scotty Wandell 35-letni Kevin Walker („Bracia i siostry”) ma problem z...   ( Pozostało znaków: 9899 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186928   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Następcy Stevena z "Dynastii" David & Keith
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku