logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
17.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
53
13
24

Przegięcie i szafa - Polska

Wątki gejowskie w muzyce lat 80.

Dodano: 12.05.2010, Aktualizacja: 30.12.2013

Kilka tygodni temu na łamach Innej Strony Mariusz Kurc przedstawił tekst o gejach w światowej muzyce pop lat 80., gdzie pisał przede wszystkich o piosenkarzach, którzy wcześniej lub później ujawnili swoją nienormatywną orientację seksualną. Oczywiście w ten sam sposób nie można napisać o Polsce, choćby z tej przyczyny, że u nas muzycznych coming outów praktycznie nie było. Nie znaczy to jednak, że Polskę ominęła fala przegięć i "gejowskiego looku". Można nawet powiedzieć, że wręcz przeciwnie

- Krzysztof Tomasik - Jedyny gej w muzycznej wiosce Jedynym piosenkarzem, który nie ukrywał swojego homoseksualizmu był Sławek Starosta, swego czasu lider Balkan Electrique, wcześniej występujący w efemerycznej formacji Kosmetyki Mrs Pinki. Balkan Elecrique założył Starosta wraz z Fiolką Najdenowicz na wiosnę 1988 roku, a już rok później zaprezentowali pierwsze piosenki, z których dwie: „”Ya Me Poday” i „Hi-Jackers Party” pojawiły się na legendarnej liście przebojów Marka Niedźwieckiego. Starosta, który wówczas miał już na swoim koncie działanie w Warszawskim Ruchu Homoseksualnym, a potem poszedł w tworzenie (nie tylko gejowskiego) porno, nigdy nie ukrywał – jak sam mówił – własnego pedalstwa. Miało to wpływ także na działalność Balkan Elecrique, który w 1991 roku na pierwszej płycie zaprezentował takie piosenki jak „Kochaj, nie zabijaj”, będące ostrzeżeniem przed HIV czy „Smalltown Boy”, własną wersję gejowskiego hymnu Bronski Beat. Do towarzyszącego albumowi maxisingla dodawano prezerwatywę. Druga – i ostatnia - płyta zespołu ukazała się w 1994 roku i zawiera już jawnie homoerotyczne piosenki w rodzaju „Jutro” o której Starosta pisał po latach w książeczce dołączonej do składanki przebojów Balkan Electrique”: „Moja uk...   ( Pozostało znaków: 5364 )
Krzysztof Tomasik Autor: Krzysztof Tomasik Stały publicysta Queer.pl, badacz polskiego homoseksualizmu, biografista Autor książek "Homobiografie" (2008) i "Gejerel" (2012), redaktor zbioru PRL-owskich reportaży "Mulat w pegeerze" (2011). Na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej w Warszawie prowadzi zajęcia z cyklu "Inna strona polskiego kina", wraz z Mariuszem Kurcem współgospodarz programu "Lepiej późno niż wcale" w radiu Tok Fm.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186886   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Przegięcie i szafa - Polska (c) fotolia.pl
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku