logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
13.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
51
0
18

Manify w całej Polsce

Starsza siostra parady ma 10 lat!

Dodano: 05.03.2010, Aktualizacja: 05.03.2014

7 marca w samo południe z Placu Defilad pod hasłem “Solidarne w kryzysie, solidarne w walce!” już po raz dziesiąty ruszy warszawska Manifa. Na szczęście już od kilku lat nie jest to tylko wydarzenie stołeczne, swoje własne manifestacje (w różnych dniach) mają już wszystkie większe miasta w Polsce. Starsza siostra Parady Równości ma co świętować!

Najpierw był deszcz Zaczęło się skromnie. Był to okres rządów AWS, a premier Jerzy Buzek sprawami związanymi z dyskryminacją zajmował się równie niechętnie co obecny rząd. Na stanowisku pełnomocniczki była zresztą osoba tak samo nieodpowiednia jak teraz Elżbieta Radziszewska - Maria Smereczyńska. Kilkanaście feministek (wśród nich Agnieszka Graff, Kazimiera Szczuka, Agnieszka Grzybek) stworzyły nieformalną grupę Porozumienie Kobiet 8 Marca, które od 10 lat jest organizatorem Manif. Chodziło o zmianę stosunku do demonstracji ulicznych i odzyskanie Dnia Kobiet, które jeszcze z czasów PRL-u kojarzyło się z przysłowiowym goździkiem, prezentem w postaci rajstop i całowaniem w rękę. Teraz uwaga miała zostać zwrócona na kwestię dyskryminacji kobiet w różnych dziedzinach życia. Początki może nie były oszałamiające, ale pomysł miał potencjał. 8 marca 2000 roku kilkadziesiąt osób przeszło ulicami Warszawy pod Kolumnę Zygmunta. Padał deszcz, ale poza tym było kolorowo, głośno, bardzo happeningowo i... totalnie niszowo. Media potraktowały rzecz z przymrużeniem oka, tak zresztą miało być jeszcze ...   ( Pozostało znaków: 4668 )
Krzysztof Tomasik Autor: Krzysztof Tomasik Stały publicysta Queer.pl, badacz polskiego homoseksualizmu, biografista Autor książek "Homobiografie" (2008) i "Gejerel" (2012), redaktor zbioru PRL-owskich reportaży "Mulat w pegeerze" (2011). Na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej w Warszawie prowadzi zajęcia z cyklu "Inna strona polskiego kina", wraz z Mariuszem Kurcem współgospodarz programu "Lepiej późno niż wcale" w radiu Tok Fm.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186866   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku