logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.11.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
0
0
7

zBOOKi - Felietony o książkach

Prorodzinnie

Dodano: 14.01.2008, Aktualizacja: 17.07.2015

W jednym z odcinków drugiej serii amerykańskiej wersji Queer as folk główne bohaterki postanawiają wziąć ślub. Jest oczywiście kilka problemów. Koniec końców bohaterki podczas pobytu w barze lesbijskim ostro kłócą się o cenę ślubnych dań i wychodzą z lokalu trzaskając drzwiami. Patrząc na to przedstawienie ich wspólna przyjaciółka - która skądinąd ratowała ich podupadające życie seksualne proponując trójkąt (zrealizowany) - podrywa jakąś dziewczynę szepcząc jej słodko do ucha: "Małżeństwo! Heterycy zasłużyli sobie na ten koszmar!"...

- Błażej Warkocki - Do ślubu jednak dojdzie, a sprawę załatwi rodzina, nie ta "z krwi", ale ta "z wyboru", czyli przyjaciele. Myślałem o tym odcinku czytając książkę Roberta Biedronia Tęczowy elementarz, książkę dobrą i słuszną, która w istocie powinna znaleźć się w każdej polskiej szkole, choćby dlatego, że dwa lata oficjalnej propagandy antyhomoseksualnej musiało dokonać sporych spustoszeń społecznych. Co oczywiście nie znaczy, że wcześniej było cudownie. Nie było. Homofobia to przemoc, czy to symboliczna czy fizyczna, i było by dobrze, aby nauczyciele a zwłaszcza uczennice i uczniowie mieli jakieś narzędzia to obrony, choćby takie jak argumenty zawarte w książce Biedronia. To niewiele, ale już coś - w oczekiwaniu na porządne antyhomofobiczne programy edukacyjne w polskich szkołach. Tęczowy elementarz wyrasta z liberalnego ducha. Wszyscy ludzie powinni mieć równe prawa. Jeśli pary heteroseksualne mają prawo do małżeństw i adopcji, to pary homoseksualne też mieć powinny. Słusznie. A może jednak nie? Czy rzeczywiście małżeństwo jest jakimś ideałem, który należy koniecznie posiąść? Może jednak heterycy zasłużyli sobie na ten koszmar? Pełną listę wątpliwości przedstawia Joanna Mizielińska w książce Płeć/ciało/seksualność. Od feminizmu do teorii queer. Autorka jest jedną z matek-fundatorek t...   ( Pozostało znaków: 5616 )
Redakcja Queer.pl Autor: Redakcja Queer.pl Pierwszy polski portal ludzi LGBT Pierwszy polski portal przeznaczony dla osób LGBT, założony w 1996 roku.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186689   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku