logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
19.04.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
194
0
44

Szkoła musi przeprosić za homofobię

Pierwszy taki wyrok w Polsce

Dodano: 13.12.2017, Aktualizacja: 13.12.2017

Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał prawomocny wyrok w sprawie prześladowania ucznia z powodu jego orientacji seksualnej - donosi Kampania Przeciw Homofobii. W uzasadnieniu sąd orzekł, że doszło do naruszenia dóbr osobistych skarżącego i zobowiązał szkołę do opublikowania oficjalnych przeprosin na swojej stronie www. "Jest to pierwszy w historii polskiego sądownictwa wyrok przeciwko szkole za brak przeciwdziałania homofobii wśród uczniów. Sprawa ta pokazuje, że istnieją skuteczne środki prawne, z których mogą korzystać uczniowie i uczennice doświadczający przemocy motywowanej homofobią" - komentuje wyrok adw. Paweł Knut z KPH, pełnomocnik skarżącego szkołę Jakuba Lendziona.

Jakub uczęszczał do Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Warszawie. To tam przez rok był regularnie szykanowany przez rówieśników: koledzy wyzywali ujawnionego Jakuba od "pedałów", "ciot" i "pedofili", wyśmiewali i obrzucali resztkami owoców, gumkami i długopisami. Jak donosi KPH: notorycznie chowano mu plecak, a na szkolnym korytarzu rozklejano homofobiczne naklejki, a z okazji walentynek Kuba dostał kartkę z napisem "zakaz pedałowania". Nikt nie reagował,  a koszmar nastolatka trwał dalej. Na stronach startowych szkolnych komputerów ustawiono zdjęcie dwóch mężczyzn uprawiających seks. Obrazek podpisano imieniem i nazwiskiem Kuby oraz tekstem "Jesteś jebanym homo". Przemoc eskalowała i gumki, którymi dotąd rzucano w Kubę,  zastąpiły kamienie. Chłopak został nimi obrzucony przez grupę uczniów. Tuż obok terenu szkoły, do której chodził.

O wszystkich tych zachowaniach i zdarzeniach Kuba informował na bieżąco zarówno nauczycieli jak i dyrekcję szkoły. Szkoła nie zrobiła nic, aby poprawić sytuację ucznia konfrontującego się każdego dnia z homofobią ze strony rówieśników. Co więcej, jedna z nauczycielek powiedziała Kubie już po jego coming oucie, że inni uczniowie będą go wyśmiewać i obrażać, gdy ujawni swoją orientację i że nie powinno go to dziwić. Inna nauczycielka, u której nastolatek szukał pomocy, stwierdziła, że nie jest w stanie zmienić zachowania uczniów. Mimo skarg ze strony doświadczającego homofobicznej przemocy Kuby, żaden z uczniów nie dostał choćby uwagi, o wezwaniu rodziców do szkoły nie wspominając.

ZOBACZ TEŻ Aby nie rezygnowali z tego świata Babę zesłał Bóg: rozmowa z nauczycielem, Piotrem Derlatką


Trzy lata po skończeniu szkoły Jakub zdecydował się wnieść sprawę do sądu. Z pomocą prawników Kampanii Przeciw Homofobii, której był już wtedy pracownikiem, wytoczył szkole proces. Pozew przeciwko szkole zawierał zarzut naruszenia jego dóbr osobistych. Kuba nie żądał przy tym pieniędzy, a jedynie publikacji przeprosin. Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że szkoła naruszyła dobra osobiste swojego byłego ucznia i zobowiązał ją do opublikowania przeprosin m.in. na jej stronie internetowej. W uzasadnieniu wyroku sąd wskazał m.in. że "obiektywnie patrząc używanie wulgaryzmów takich jak „pedał, ciota, (…) homoś, pedofil, pedzio" nie jest przejawem realizacji wolności słowa, czy prawa do krytyki, lecz poniżającym, wyszydzającym i szkalującym godność człowieka zachowaniem, nie mającym żadnego racjonalnego usprawiedliwienia".

Szkoła wniosła od wyroku apelację. Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał wyrok i na stronie www szkoły pojawiły się przeprosiny.

"Dla mnie ta sprawa była swoistym uwolnieniem się od przeszłości. Bardzo dużo emocji kosztowały mnie dwa ostatnie semestry szkoły średniej. Wyrok sądu utwierdził mnie w przekonaniu, że nie ja byłem problemem tej szkoły, a moje oczekiwania wobec jej kadry były jak najbardziej uzasadnione. Bagatelizowanie problemu lub zamiatanie go pod dywan nie może być odpowiedzią szkoły na homofobię" - mówi Jakub Lendzion i dodaje: "Ważnym jest dla mnie także aspekt prewencyjny tego wyroku. Mam nadzieję, że orzeczenie wydane w tej sprawie będzie ważnym sygnałem dla innych szkół, które borykają się z homofobiczną przemocą.

Wyrok należy nazwać historycznym  - jak dotąd jest to pierwsza sprawa, w której sąd skazał szkołę za brak przeciwdziałania homofobii wśród uczniów.

ZOBACZ TEŻ Jak się żyje LGBTA w Polsce? Niepokojące wyniki... Już jest raport KPH, Lambdy i Trans-Fuzji!


Kampania Przeciw Homofobii przypomina, że zgodnie z wynikami najnowszego raportu "Sytuacja społeczna osób LGBTA. Raport za lata 2015 - 2016" blisko 70 proc. osób LGBTA doświadczyło przemocy motywowanej uprzedzeniami w ciągu ostatnich dwóch lat.
Najczęściej były to wyzwiska (64 proc.) i groźby (34 proc.), 14 proc. badanych doświadczyło przemocy seksualnej, a 13 proc. fizycznej.  Duże ryzyko doświadczenia przemocy, obawy przed ujawnieniem własnej orientacji seksualnej (w szkole i na uczelni swoją orientację ukrywa aż 73,3 proc. osób LGBTA) i niska akceptacja ze strony rodziców (tylko 25 proc. matek i 12 proc. ojców w pełni akceptuje swoje dziecko LGBTA), wydaje się mieć bezpośredni wpływ na odsetek młodych osób LGBTA zmagających się z myślami samobójczymi i depresją. Wśród młodzieży o homo-, bi- i aseksualnej oraz transpłciowej aż 49,6 proc. ma objawy depresji, a 69,4 proc. myśli samobójcze.

"Jeżeli polski system edukacyjny nie chce mieć na sumieniu kolejnych  Kacprów i Dominików, którzy odebrali sobie życie z powodu homofobii, powinien jak najszybciej podjąć działania zmierzające do poprawy sytuacji uczęszczających do szkoły młodych lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych. W przeciwny razie będzie dochodziło do kolejnych tragedii, ponieważ niewiele osób ma tyle siły i determinacji, co Jakub, który zaskarżył szkołę i wygrał"apeluje Kampania Przeciw Homofobii.

(za: kph)


PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (44)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
s.nabokov (17) Płońsk 14.12.2017 22:58
Ryszard:
Brawo sąd chociaż według mnie przeprosiny to trochę za mało bo to jest tak jak ja bym miał kogoś doprowadzić do śmierci i powiedzieć przepraszam ze on sie zabil tu powinno się wypłacić duże odszkodowanie dla rodziny rodziny tego chłopaka i jeszcze wypłacić datek na fundacje LGBT to może by się szkoła nauczyła ze na homofobie należy reagować bo po tym wyroku to każdego będzie można doprowadzić do depresji i czekać aż on się zabije a potem powiedzieć przepraszam i po sprawie
Gejas (?) 14.12.2017 21:23
Ogladalem go w TVNie dzisiaj. Ciekawe czy jest P czy A xD
Przemek   dodane przez Facebooka 14.12.2017 13:56
MAMY PRECEDENS!
Wojciech   dodane przez Facebooka 14.12.2017 13:53
Sorry ale to do mnie nie przemawia „z powodu jego orientacji homoseksualnej „ ale sformułowanie
Michal   dodane przez Facebooka 14.12.2017 11:41
Do czego komu teraz przeprosiny,,dorosli musza byc tolerancyjni jak cywilizowani ludzie i wtedy moga uczyc tolerancji mlodsze pololenia,wysokosc tolerancji daje daje swuadectwo o o kulturze i danego kraju,my jestesmy niby do przodu a jednak ciemnota straszna
Jan   dodane przez Facebooka 14.12.2017 11:08
Proszę monitorować co się będzie dalej działo z sędziami.
gizelle (?) 14.12.2017 1:23
To najlepsza wiadomość w tym roku! Choć troszkę sprawiedliwości na otarcie łez...
Ryszard   dodane przez Facebooka 14.12.2017 1:23
Brawo sąd chociaż według mnie przeprosiny to trochę za mało bo to jest tak jak ja bym miał kogoś doprowadzić do śmierci i powiedzieć przepraszam ze on sie zabil tu powinno się wypłacić duże odszkodowanie dla rodziny rodziny tego chłopaka i jeszcze wypłacić datek na fundacje LGBT to może by się szkoła nauczyła ze na homofobie należy reagować bo po tym wyroku to każdego będzie można doprowadzić do depresji i czekać aż on się zabije a potem powiedzieć przepraszam i po sprawie
Johanna   dodane przez Facebooka 14.12.2017 0:15
Na całym świecie w krajach demokratycznych uczą ciemniaków, że przyroda ma swoje ścieżki i homoseksualizm jest normalny... także u zwierząt... tylko w Polsce z powodu kk nie... paradoks sytuacji bo dokładnie tam jest ich najwięcej ... kiedy oni zaczną myśleć i też walczyć ze średniowiecznymi przesądami?????
Justyna   dodane przez Facebooka 13.12.2017 22:26
Oby to był krok w lepsza przyszłość..

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Szkoła musi przeprosić za homofobię Fot. Agata Kubis, za: kph.org.pl
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku